Ubytovatelia, hlasujte za nezmyselnú byrokraciu

Všetky ubytovacie zariadenia (hotely, penzióny, súkromní ubytovatelia) sú povinné zasielať poštou úradné tlačivo “Hlásenie pobytu cudzinca” policajnému útvaru (cudzineckej polícii), a to vždy najneskôr 5 dní od ubytovania danej byrokracia-hotelosoby. Za každú ubytovanú osobu je potrebné poštou odoslať jedno tlačivo formátu A4. Toto hlásenie musia vyplňovať aj tí najmenší ubytovatelia. Teoreticky musí ubytovateľ zaslať poštou požadované tlačivo 5 až 6 krát do mesiaca, čo môže byť ročne aj viac ako 50 krát! Elektronické hlásenie pobytu cudzincov síce predpokladá zákon, prax to však neumožňuje.

V tejto chvíli (teda do 27.12.2015) sa Vám naskytla príležitosť si aspoň trošku “kopnúť” do byrokracie. Hlasovaním v ankete môžete tejto nominácii pomôcť zviditeľniť sa medzi ostatnými absurdnosťami – možno práve Váš hlas rozhodne, aby sa kompetentní začali zaoberať aj týmto nezmyslom.

Nominácia s názvom „Hlásenie pobytu cudzinca za pomoci neexistujúcej elektronickej služby“ bola vybraná do užšieho finále!

Vyhlasovateľ a garant ankety

logo_zmps logo_zps

Vedeli ste, že Zákon o pobyte cudzincov z 21. októbra 2011 hovorí v §113 nasledovné: Ubytovateľ je povinný “zabezpečiť vyplnenie úradného tlačiva o hlásení pobytu cudzinca a doručiť ho policajnému útvaru do piatich dní od ubytovania; doručenie je možné aj prostredníctvom elektronickej služby zavedenej na tento účel“. Prešli štyri roky a elektronická služba stále neexistuje – štát nerešpektuje dokonca ani svoje vlastné zákony …

Prečo hlasovať?

O tom, že v našom štáte vládne byrokracia, asi nikto nepochybuje. Dennodenne komplikuje podnikateľom život, a keď sa už zdá, že to nemôže byť horšie, štátny úradník sa vždy dokáže prekonať. Každoročne sa komplikuje legislatíva, napríklad kontrolný výkaz DPH, prihlasovanie a odhlasovanie dohodárov v Sociálnej poisťovni, zabezpečenie pracovnej zdravotnej služby pracovníkom na bezrizikových pracovných miestach, povinnosť vykonávať pravidelné revízie počítačov, nahlasovanie informačného systému Úradu na ochranu osobných údajov … Tu by sa dalo pokračovať veľmi, ale naozaj veľmi dlho.

Úradník (ako boh Hádes) si spravil z podnikateľa Sizyfosa – každoročne mu na plecia naloží toľko, koľko len unesie. Na mieste je tu asi otázka, čím sa na rozdiel od Sizyfosa podnikateľ voči úradníkovi previnil?

Existujú však aj určité aktivity, ktoré sa snažia s touto byrokraciou niečo urobiť. Jednou z nich je aj anketa, alebo teda anticena na byrokratický nezmysel roka. Vyhlasovateľom je Združenie mladých podnikateľov Slovenska, odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska – “víťaza” určí internetové hlasovanie.

Ja ako člen tímu EXALOGIC som sa rozhodol nominovať na byrokratický nezmysel roka túto povinnosť, ktorá znepríjemňuje život ubytovacím zariadeniam. Som rád, že daná nominácia bola vybraná do užšieho finále, hlasovať môže ktokoľvek a to do 27.12.2015.

Jaroslav Slušňák | člen tímu EXALOGIC

Čo je OBERON? 

Komplexný a moderný účtovný systém pre malé a stredne veľké firmy.

Na čom pracujú vývojári

OBERON Link

Modul Plánovanie

Implementácia API rozhrania pre Tatra banku

e-Kasa PENELOPA

Platobný terminál ČSOB