Táto téma Pomocníka obsahuje elektronickú inštalačnú, konfiguračnú a programovaciu príručku univerzálneho rozhrania CashRegister Universal Interface.
Základné informácie
- Firma EXALOGIC vyvinula univerzálne rozhranie CashRegister Universal Interface, ktoré umožňuje integrovať do systému OBERON aj takú registračnú pokladnicu, ktorá ním nie je priamo podporovaná. Po integrácii je možné zapísať položky PLU do registračnej pokladnice, vyčítať informácie o predaji, prípadne vykonať dennú uzávierku. Viac informácií získate v téme CashRegister Universal Interface.
- Pripojenie registračnej pokladnice k systému OBERON pomocou rozhrania CashRegister Universal Interface sa realizuje na základe nasledujúcich krokov, a to úpravou príkladu na vytvorenie programového kódu alebo vytvorením úplne nového programového kódu na pripojenie registračnej pokladnice:
- Inštalácia komunikačného programu - externého programu od výrobcu registračnej pokladnice, ktorý zabezpečí samotné zaslanie a načítanie PLU, ktoré sú spravidla uložené v textových alebo CSV súboroch.
- Konfigurácia komunikačného programu pre konkrétnu registračnú pokladnicu, ktorá sa spravidla realizuje cez konfiguračný súbor s nastaveniami.
- Vytvorenie jednotlivých dávkových súborov obsahujúcich postupnosť príkazov, ktoré sú spracovávané interpreterom príkazového riadku.
- Nastavenie jednotlivých operácií registračnej pokladnice CashRegister Universal Interface priamo v systéme OBERON.
- Naprogramovanie alebo úprava programových kódov prostredníctvom Editora kódu na čítanie a zápis PLU, ako aj programového kódu na spracovanie návratových kódov.
- Samotné otestovanie funkčnosti rozhrania.
- Po úprave a prispôsobení všetkých nastavení je možné všetky tieto nastavenia exportovať alebo importovať (konfiguračný XML súbor).
- Univerzálny príklad ako vzor na vytvorenie vlastnej úpravy je k dispozícii na webovej stránke www.exalogic.sk v sekcii Na stiahnutie, CashRegister Universal Interface.
1. Inštalácia komunikačného programu
- Aby rozhranie CashRegister Universal Interface mohlo pracovať s konkrétnym modelom registračnej pokladnice, je potrebné mať nainštalovaný komunikačný program - externý program od výrobcu registračnej pokladnice. Ten zabezpečí samotné zaslanie a načítanie PLU, ktoré sú spravidla uložené v textových alebo CSV súboroch. Na komfortné používanie je dôležité, aby komunikačný program vedel pracovať v režime príkazového riadka. Ak však komunikačný program pracuje len v režime grafického používateľského rozhrania, komunikácia cez rozhranie CashRegister Universal Interface bude možná len v obmedzenej miere. Niektoré časti funkcií bude musieť používateľ vykonávať manuálne.
2. Konfigurácia komunikačného programu
- Podľa typu registračnej pokladnice pripájanej cez rozhranie CashRegister Universal Interface a príslušného komunikačného programu je potrebné vykonať konfiguráciu komunikačného programu. Konfigurácia sa realizuje cez používateľskú aplikáciu alebo zápisom priamo do konfiguračného súboru (CFG alebo XML súbor). Najdôležitejšie parametre, ktoré je potrebné správne nastaviť, sú tieto:
- Model registračnej pokladnice – výrobca môže pre viac modelov registračných pokladníc používať jeden komunikačný program.
- Číslo registračnej pokladnice – číslo, na základe ktorého je pokladnica adresovaná.
- Komunikačný port – port, ku ktorému bude registračná pokladnica pripojená (COM1, COM2...).
- Prenosová rýchlosť – rýchlosť, akou bude komunikačný program na zvolenom porte komunikovať (9600, 38400...).
- Oddeľovač polí – oddeľovací znak, ktorý oddeľuje jednotlivé údaje, z ktorých sa celé PLU skladá (najčastejšie „;“).
- Oddeľovač desatinnej časti – znak, ktorý reprezentuje desatinnú čiarku („,“ alebo „.“).
- Heslo pre komunikáciu – ak to komunikačný program vyžaduje.
- Samozrejme, môže existovať aj veľa iných parametrov, ktoré je potrebné správne nastaviť, popis a možnosti nastavenia je potrebné vyhľadať v dokumentácii ku komunikačnému programu daného modelu registračnej pokladnice.
3. Dávkové súbory
- Rozhranie CashRegister Universal Interface na vykonávanie jednotlivých funkcií využíva spúšťanie externých programov. Často je potrebné vykonať viac úkonov, preto potrebná funkcionalita môže byť naprogramovaná aj v dávkových súboroch. Funkcie rozhrania sú tieto:
- Zapísanie PLU - táto funkcia má vykonať poslanie položiek PLU zapísaných v textovom súbore PLU_Zapis.txt vytvorenom systémom OBERON do registračnej pokladnice. Po ukončení operácie by mal byť výsledok operácie uložený v textovom súbore chyby.txt, odkiaľ si ho systém OBERON prevezme.
- Načítanie PLU - táto funkcia má vykonať prečítanie položiek PLU z registračnej pokladnice do textového súboru PLU_Citanie.txt, ktorý následne systém OBERON spracuje. Po ukončení operácie by mal byť výsledok operácie uložený v textovom súbore chyby.txt, odkiaľ si ho systém OBERON prevezme.
- PLU uzávierka - táto funkcia má vykonať spustenie príkazu uzávierky PLU v registračnej pokladnici. Po ukončení operácie by mal byť výsledok operácie uložený v textovom súbore chyby.txt, odkiaľ si ho systém OBERON prevezme.
- Denná uzávierka - táto funkcia má vykonať spustenie príkazu dennej uzávierky v registračnej pokladnici. Po ukončení operácie by mal byť výsledok operácie uložený v textovom súbore chyby.txt, odkiaľ si ho systém OBERON prevezme.
Obrázok č. 1: Vykonávanie dávkového súboru v príkazovom riadku
4. Nastavenie komunikácie
Nastavenie komunikácie rozhrania CashRegister Universal Interface spočíva v nastavení cesty k externému programu, zadaní názvov dávkových súborov alebo externého programu s parametrami, čo zabezpečí vykonanie požadovanej funkcie. Nastavenia komunikácie sú tieto:
Obrázok č. 2: Nastavenia komunikácie
5. Editor kódu
- Pri implementácii novej registračnej pokladnice medzi najdôležitejšie úlohy patrí úprava programového kódu na načítanie (pri čítaní z pokladnice) a vytvorenie (pri zápise do pokladnice) dátových súborov. Na túto úpravu slúži Editor kódu.
- Uvedený kód definuje štruktúru jednej tovarovej položky, zapíše ju do riadka, kde sú jednotlivé údaje oddelené oddeľovacím znakom (napr. bodkočiarkou) alebo spätne dekóduje takýto riadok z pokladnice do štruktúry systému OBERON.
Obrázok č. 3: Formulár úpravy programového kódu
- Okrem úpravy programových kódov na čítanie a zápis PLU je možné spracovať aj návratový kód, ktorý skripty a obslužné komunikačné programy zapíšu do chybového súboru.
- Pri písaní programového kódu je veľmi dôležité poznať niektoré štruktúry a objekty (ich vlastnosti a metódy) systému OBERON. Tie najdôležitejšie ponúka aj Editor kódu na lište v ľavej časti. Možno ich rozdeliť do troch oblastí: vstupy, samotné PLU a výstupy.
Variables
Values_Line – premenná typu reťazec vstupujúca do skriptu Načítanie PLU, reprezentujúca tovarovú položku ako jeden riadok s hodnotami oddelenými oddeľovacím znakom (napr. „;”).
– premenná typu reťazec vystupujúca zo skriptu Zapísanie PLU, reprezentujúca tovarovú položku ako jeden riadok s hodnotami oddelenými oddeľovacím znakom (napr. „;”).
Value_Error – premenná typu reťazec vstupujúca do skriptu Chybové správy, reprezentujúca chybové hlásenie z externého programu.
PLU
Number_PLU – číslo tovarovej položky.
Active_PLU – príznak, ktorý určuje, či daná tovarová položka je alebo nie je aktívna. Hodnota, ktorú príznak môže nadobudnúť, je True alebo False.
Name – názov tovarovej položky.
BarCode – čiarový kód danej tovarovej položky reprezentovaný reťazcom číslic („8586000052581“).
Price_WithVAT_Unit – jednotková cena danej tovarovej položky.
LinkedPLU_Number – číslo viazanej položky, určuje tovarovú položku naviazanú na danú tovarovú položku.
Amount – množstvo predanej tovarovej položky od poslednej uzávierky PLU.
Price_WithVAT – hodnota predaja danej tovarovej položky od poslednej uzávierky PLU.
PLU.Flags
ReturnablePackage – príznak, ktorý určuje, či daná tovarová položka je alebo nie je vratný obal (fľaša, prepravka, paleta...). Hodnota, ktorú príznak môže nadobudnúť, je True alebo False.
DPT_Name – názov tovarovej skupiny, do ktorej daná tovarová položka patrí.
DPT_Number – číselný kód tovarovej skupiny, do ktorej daná tovarová položka patrí. Je to poradové číslo tovarovej skupiny v zozname tovarových skupín systému OBERON.
Unit – názov predajnej jednotky (ks, kg, l, m...), v ktorej sa daná tovarová položka predáva.
Unit_Number – číselný kód predajnej jednotky, v ktorej sa daná tovarová položka predáva. Je to poradové číslo mernej jednotky v zozname merných jednotiek systému OBERON.
VAT_Level – číselný kód daňovej hladiny. Systém OBERON má nasledujúce daňové hladiny: 0 (nulová sadzba), 1 (základná sadzba), 2 (znížená sadzba).
VAT_Rate – sadzba dane uvedená v percentách: napr. 0% (nulová sadzba), 20% (základná sadzba), 10% (znížená sadzba).
ResultObject
Result – hovorí o tom, či bol skript vykonaný bez chyby, alebo počas vykonávania skriptu nastala chyba. Návratová hodnota, ktorá môže nadobudnúť logickú hodnotu, je True alebo False. Na základe návratovej hodnoty sa OBERON rozhodne, či bude pokračovať vo vykonávaní úlohy, alebo ju preruší.
Description – popis chyby, ktorá nastala počas vykonávania skriptu, uložený ako textový reťazec. Popis chyby sa zobrazí používateľovi systému OBERON.
ErrNumber – číselný kód chyby, ktorá nastala počas vykonávania skriptu, uložený ako číslo.
Príklad č. 1: Spracovanie návratovej správy (hodnoty)
If Val(Left(Value_Error,3)) = 0 Then
'--- OK ---
ResultObject.Result = True
Else
'--- ERROR ---
ResultObject.Result = False
End If
6. Otestovanie funkčnosti
- Otestovanie funkčnosti je potrebné realizovať postupne. Pred samotným spustením testovania je potrebné overiť správnosť nakonfigurovania komunikačného programu, spustiť vybranú jednoduchú úlohu, ktorá overí konektivitu a komunikáciu s registračnou pokladnicou.
- Ak registračná pokladnica odpovedá na príkazy komunikačného programu, je potrebné otestovať jednotlivé funkcie, ktorých funkcionalita môže byť naprogramovaná aj v dávkových súboroch.
- Na záver je potrebné otestovať postupne všetky funkcie priamo cez systém OBERON. Po úspešnom otestovaní je vhodné všetky nastavenia exportovať (konfiguračný XML súbor) a zálohovať.
Obrázok č. 4: Sprievodca načítaním predaných položiek z pokladnice
Obrázok č. 5: Ukážka komunikácie
Príbuzné témy