Pomocník systému OBERON
Formulár Prehľad obsadenosti izieb

Základné informácie

Popis formulára Prehľad obsadenosti izieb

Okupometer

Okupometer (z lat. occupatio) - graficky zobrazuje obsadenosť ubytovacieho zariadenia za určité obdobie:

- zelená šípka - denná obsadenosť (za dnešný deň)
- tmavo modrá šípka - obsadenosť za posledných 7 dní
- svetlo modrá oblasť - obsadenosť za posledných 365 dní

Zobrazenie 7 dňovej a ročnej obsadenosti je možné zakázať právom Prehľad obsadenosti izieb (podrobný rozbor). Okupometer zobrazuje obsadenosť podľa dátumu spracovania. Ak bude dátum spracovania v budúcnosti, obsadenosť sa bude počítať z rezervácii, nielen z ubytovania.

Obsadenosť je počítaná podľa počtu osôb ubytovaných (alebo rezervovaných) na izbe. Pri výpočte obsadenosti izieb s prístelkami je použitá nasledovná metodika, napr. izba 2+2, obsadenosť 1+0 = 50%, 2+0 = 100%, 2+1 = 125%, 2+2 = 150%. 

Obdobie

Zadáva sa rozsah dátumov, za ktorý je zostavený prehľad obsadenosti izieb. Dátum je možné upraviť výberom z kalendára, prípadne je možné zadať počet dní. Rozsah dátumov je možné určiť ešte pred otvorením tohto formulára - ak sa v grafickom prehľade izieb označí rozsah dátumov, prehľad obsadenosti izieb bude zostavený z rozsahu tohto dátumu.

Zobrazenie údajov

Jednoduché - zobrazuje prehľad obsadenosti v členení podľa izieb, pričom niektoré stĺpce prehľadu nie sú zobrazené, napr. detailné členenie rezervácií.
Rozšírené - zobrazuje prehľad obsadenosti v členení podľa izieb, pričom sú zobrazené všetky stĺpce prehľadu.
Podrobné - zobrazuje prehľad obsadenosti v členení podľa izieb, ako aj podľa typov izieb, sú zobrazené všetky stĺpce prehľadu.

Spôsob výpočtu obratov

K dátumu príchodu  (obrázok č. 2) - obrat ubytovania (z hotelového účtu) alebo rezervácie (z kalkulácie ceny) je uvedený v deň začiatku pobytu (príchodu).
Rozpočítať po dňoch (obrázok č. 1) - obrat ubytovania (z hotelového účtu) alebo rezervácie (z kalkulácie ceny) je rozpočítaný na každý deň pobytu, napr. ubytovanie na 7 dní vo výške 700.-EUR, každý deň bude uvedená suma 100.-EUR.
K ukončeniu pobytu - obrat ubytovania (z hotelového účtu) alebo rezervácie (z kalkulácie ceny) je uvedený v posledný deň ubytovania, t. j. deň pred fyzickým odchodom z ubytovacieho zariadenia.
Obrázok č. 1: Základný prehľad obsadenosti izieb
Obrázok č. 2: Podrobný prehľad obsadenosti izieb
Príbuzné témy