Táto téma Pomocníka je venovaná problémom spojeným s antivírusovým programom, pre ktoré nie je možné spustiť, prípadne aktualizovať systém OBERON.
Základné informácie
- Skupinou problémov, ktoré môžu nastať pri spustení (prípadne prevádzkovaní) systému OBERON, sú problémy spojené aj s antivírusovým programom. Tento druh problémov sa spravidla vyskytuje po aktualizácii antivírusového programu, ktorú používateľ systému OBERON nemusí ani postrehnúť. Po ukončení aktualizácie antivírusový systém vyhodnotí OBERON alebo niektorú z jeho systémových súčastí ako hrozbu a zablokuje ho - vymaže daný súbor z disku, prípadne ho presunie do karantény.
- Aj keď existuje teoretická možnosť, že by mohol byť inštalačný súbor napadnutý, spravidla ide o nesprávnu detekciu antivírusového systému (falošný poplach), ktorá sa v minulosti vyskytla u viacerých výrobcov antivírusových systémov - napr. Avast, AVG, Eset, Kaspersky. Ak nás niektorý z používateľov informuje o takejto situácii, spravidla obratom informujeme o danom probléme výrobcu antivírusového systému a žiadame ho o riešenie. Niektorí výrobcovia s nami spolupracujú a chybu do niekoľkých hodín či dní odstránia, niektorí však na našu výzvu v minulosti nereagovali - vtedy jediným riešením je antivírusový systém z počítača odstrániť a nahradiť ho iným.
Riešenie chybnej detekcie OBERON-u antivírusovým programom
- V prípade, že antivírusový program detegoval OBERON ako hrozbu, je potrebné rozlišovať, kedy sa tak stalo - ak to bolo po aktualizácii antivírusového systému, s vysokou pravdepodobnosťou ide o falošný poplach. Vtedy odporúčame postupovať takto:
- dočasne pozastaviť antivírusovú kontrolu,
- vykonať reinštaláciu OBERON-u a následne overiť, či pracuje korektne,
- ponechať pozastavenú antivírusovú kontrolu, pridať výnimku pre označenú hrozbu v antivírusovom programe, prípadne na nevyhnutný čas antivírusový program odinštalovať.
- V prípade, že antivírusový program detegoval OBERON ako hrozbu pri jeho inštalácii (alebo aktualizácii), môže ísť o nesprávnu detekciu, ale aj o skutočnú hrozbu - vtedy odporúčame kontaktovať firmu EXALOGIC a pokúsiť sa získať viac informácií o uvedenom probléme.
- Iným príkladom problémov spôsobených antivírusovým programom je zablokovanie prístupu mobilných zariadení, na ktorých sa používajú aplikácie (ASTON, LUKUL a pod.) k webovej službe spustenej na počítači, kde je nainštalovaný antivírusový program ako aplikácia nadradená programu Windows Defender Firewall. Riešením je povolenie príslušného portu v antivírusovom programe.
- Ďalším príkladom je v sieťovej prevádzke zablokovanie prístupu počítača, na ktorom sa používa systém OBERON, k počítaču (serveru) s SQL serverom, na ktorom je nainštalovaný antivírusový program ako aplikácia nadradená programu Windows Defender Firewall. Riešením je povolenie príslušného portu v antivírusovom programe.
- Problém s antivírusovým systémom sa môže prejavovať aj pri tvorbe tlačového výstupu - použitý generátor tlačových výstupov generuje dočasnú DLL knižnicu C:\OBERON\TEMP\compiled_report.dll, ktorú antivírusový program označí za hrozbu, prípadne ju ihneď odstráni. Riešením je pridanie výnimky na kontrolu danej DLL knižnice v antivírusovom programe.
Na ochranu počítača odporúčame využívať antivírusový systém od firmy ESET, ktorá patrí vo svojej triede medzi svetovú špičku. Dôležitá je nielen detekcia potencionálnej hrozby, ale aj dostupnosť technickej podpory a rýchlosť vyriešenia vzniknutého problému.
Obrázok č. 1: Príklad chybnej detekcie antivírusového systému AVAST (03/20015)
Obrázok č. 2: Príklad pridania výnimky do antivírusového systému AVAST
Príbuzné témy