Táto téma Pomocníka je venovaná pracovným plánom firmy, ich výberu, resp. tvorbe spolu s príkladmi konkrétnych pracovných plánov určených pre jednotlivé druhy prevádzok.
Základné informácie
- Pracovný plán firmy je tvorený jednou alebo viacerými pracovnými zmenami obsiahnutými v rozvrhoch pracovných zmien (v závislosti od typu prevádzky).
-
Zákonník práce definuje tri druhy zmien:
- ranná - prevažnou časťou spadá medzi 6. až 14. hodinu,
- odpoludňajšia - prevažnou časťou spadá medzi 14. až. 22. hodinu,
- nočná zmena - prevažnou časťou spadá medzi 22. až 6. hodinu.
- Pracovné plány firmy možno definovať v ponuke Mzdy, Dochádzka, Pracovné plány firmy. Pri definovaní pracovného plánu sa používa aj špeciálna „zmena“ - Voľno. Je to čas, v ktorom pracovník nemá pracovať.
Ďalšie informácie
- Ak je pracovný čas rozvrhnutý do dvoch pracovných zmien, ide o dvojzmenný pracovný režim. Ak zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas do troch pracovných zmien, ide o trojzmenný pracovný režim. Pracovný režim, v ktorom pracovná činnosť prebieha súvislo po všetky dni v týždni, je nepretržitý pracovný režim.
- Dvojzmenná prevádzka obvykle zahŕňa rozvrhnutie zamestnancov do rannej a odpoludňajšej pracovnej zmeny, trojzmenná prevádzka zahŕňa všetky typy zmien. Nepretržitý pracovný režim je obvykle vykonávaný vo forme nepretržite sa opakujúcej prevádzky v cykle troch zmien.
- Do rozvrhu pracovného času sa obligatórne premieta právo zamestnancov na odpočinok a zotavenie po práci zohľadnením prestávok v práci, nepretržitého denného a týždenného odpočinku a dní pracovného pokoja. Viac informácií o prestávkach získate v téme O prestávkach v práci.
- Zamestnávateľ obvykle informuje zamestnanca o tom, kedy má na akú zmenu nastúpiť, prostredníctvom rozpisu zmien. Tento rozpis musí byť zamestnancovi oznámený najmenej týždeň vopred a musí byť stanovený minimálne na týždeň.
|
Pri tvorbe pracovného plánu je kľúčovým údajom dátum, od ktorého má začať cyklus danej zmennosti (spravidla pondelok). Pri fungujúcich prevádzkach je dátum začiatku potrebné prispôsobiť už existujúcemu pracovnému cyklu. |
Obrázok č. 1: Nastavenie dátumu začiatku
Jednozmenná prevádzka
- V tejto prevádzke sa práca neorganizuje systémom práce na zmeny (zamestnanci sa nestriedajú).
- Zamestnanci majú buď:
1. pevný pracovný čas, napr. 8:00 – 16:00 alebo
2. pružný pracovný čas, napr. základný 9:00-15:00 a voliteľný 7:00 až 9:00 a 15:00 až 18:00.
- V OBERON-e sú pre jednozmennú prevádzku preddefinované tieto druhy pracovného plánu:
- Jednozmenná ranná - základný jednozmenný pracovný kalendár, napr. pre pracovníkov v administratíve v rannej zmene v dňoch pondelok až piatok.
- Jednozmenná ranná + sobota - jednozmenný pracovný kalendár s rannou zmenou len v dňoch pondelok až piatok a čiastočne aj v sobotu.
Obrázok č. 2: Rozvrh zmien pracovného plánu Jednozmenná ranná + sobota
Dvojzmenná prevádzka
- V dvojzmennej prevádzke sa práca organizuje systémom práce na zmeny, pričom sa striedajú dve zmeny.
- Zamestnanci pracujú napr. takto: prvá zmena 6:00 –14:00, druhá zmena 14:00 – 22:00. Možné je aj prekrytie – súbežný výkon práce v dvoch zmenách (napr. pri preberaní práce): prvá zmena 7:00 – 15:00, druhá zmena 14:00 – 22:00 (prekrytie 14:00 –15:00).
- Ak zamestnanci pracujú stále v tej istej zmene, pre nich to nie je práca na zmeny - chýba tu podmienka striedavého výkonu v oboch zmenách. Pre zamestnávateľa to znamená, že organizuje prácu v dvoch zmenách (dvojzmenná prevádzka), ale nestrieda v nich zamestnancov.
- V OBERON-e sú pre dvojzmennú prevádzku preddefinované tieto druhy pracovného plánu:
- Dvojzmenná základná - základný dvojzmenný pracovný kalendár s rannou a popoludňajšou zmenou v dňoch pondelok až piatok.
- Dvojzmenná predajňa - dvojzmenný pracovný kalendár s rannou a popoludňajšou zmenou v dňoch pondelok až piatok a čiastočne aj sobotu.
- Predajňa krátky, dlhý - dvojzmenný kalendár s 12 hodinovou zmenou v dňoch pondelok až piatok a čiastočne sobotu použiteľný, napr. v predajniach.
- Dvojzmenná krátky, dlhý - dvojzmenný kalendár s 12 hodinovou zmenou (tzv. krátky/dlhý týždeň), používaný napr. v reštauračných prevádzkach.
Obrázok č. 3: Rozvrh zmien pracovného plánu Dvojzmenná krátky/dlhý
Trojzmenná prevádzka
- Práca v tejto prevádzke sa organizuje systémom striedania troch zmien.
- Na rozdiel od nepretržitej prevádzky je počas týždňa prerušená, napr. sa nepracuje v sobotu a v nedeľu, v nedeľu a pondelok a pod.
- Zamestnanci pracujú napr. takto:
- prvá zmena 6:00 –14:00, druhá zmena 14:00 – 22:00, tretia zmena 22:00 – 6:00 alebo
- prvá zmena 6:00-12:00, druhá zmena 12:00-18:00, tretia zmena 18:00 – 24:00.
- Možné je aj prekrytie – súbežný výkon práce v dvoch zmenách (napr. pri preberaní práce): prvá zmena 6:00 –12:00, druhá zmena 11:00 – 17:00, tretia zmena 16:00 – 22:00.
- V OBERON-e sú pre trojzmennú prevádzku preddefinované tieto druhy pracovného plánu:
- Trojzmenná týždenná - trojzmenný pracovný kalendár v dňoch pondelok až piatok.
Obrázok č. 4: Rozvrh zmien pracovného plánu Trojzmenná týždenná
Nepretržitá prevádzka
- V nepretržitej prevádzke sa práca organizuje systémom striedania zmien, pričom práca v prevádzke sa neprerušuje.
- Zamestnanci pracujú napr. takto: prvá zmena 6:00 – 14:00, druhá zmena 14:00 – 22:00, tretia zmena 22:00 – 6:00. Pracuje sa v pondelok až nedeľu. Zamestnanci sú v zmysle iných ustanovení Zákonníka práce (zákon č. 311/2001 Z. z.) zaraďovaní do jednotlivých zmien.
- Možných je viacero kombinácií - náhodné zaraďovanie zamestnancov, resp. spájanie zamestnancov v určitých blokoch. Napr. prevádzka je nepretržitá a má tri zmeny 6.00 – 14.00,14.00 – 22.00, 22.00 – 6.00, pričom má blok 5 skupín zamestnancov, ktorí sú zaraďovaní do týchto zmien. Skupín musí byť viac, pretože inak by zamestnanec pracoval 7 dní v týždni.
- Technické odstávky a údržba v priebehu roka neznamenajú, že zmena nie je nepretržitá.
- V OBERON-e sú pre nepretržitú prevádzku preddefinované tieto druhy pracovného plánu:
- Nepretržitá štvorzmenná (28-dňová) - štvorzmenný pracovný kalendár pre nepretržité 24-hodinové prevádzky s 28-dňovým pracovným cyklom.
- Nepretržitá štvorzmenná (8-dňová) - štvorzmenný pracovný kalendár pre nepretržité 24-hodinové prevádzky s 8-dňovým pracovným cyklom.
Obrázok č. 5: Rozvrh zmien pracovného plánu Nepretržitá štvorzmenná (28 dňová)
Vlastný vzor
- V OBERON-e je možné vytvoriť aj vlastný pracovný plán v závislosti od individuálnych potrieb konkrétnej prevádzky. Možné je pritom zvoliť ľubovoľný počet rozvrhov zmien aj dĺžku pracovného cyklu.
Obrázok č. 6: Rozvrh zmien pracovného plánu Vlastný vzor
Príbuzné témy