Táto téma Pomocníka je venovaná prestávkam v práci a ich nastaveniam v systéme OBERON.
Základné informácie
- Poskytovanie prestávok v práci zamestnancom patrí medzi zákonné povinnosti zamestnávateľa. Kým niektoré prestávky sa do pracovného času započítavajú, niektoré sa doň, naopak, nezapočítavajú. Zákonník práce definuje tri prestávky v práci:
- prestávku na odpočinok a jedenie,
- prestávku poskytovanú z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci,
- prestávku na dojčenie.
Prestávka na odpočinok a jedenie
- Zamestnanci, ktorých pracovná zmena je dlhšia ako 6 hodín (u mladistvých zamestnancov je to 4,5 hodiny), majú nárok na prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút.
- Prestávka na odpočinok a jedenie nie je pracovným časom, t. j. spravidla sa nezapočítava do pracovného času a nepatrí za ňu mzda. To znamená, že pri najbežnejšom týždennom pracovnom úväzku 37,5 hodiny a prestávke 30 minút v jednozmennej prevádzke (napr. administratívni pracovníci) pracovník strávi v práci spolu 40 hodín (37,5 + 2,5), z toho však čas strávený cez prestávku (2,5 hodiny) zaplatený nemá.
- Ak však ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie. V tomto prípade sa prestávka na odpočinok a jedenie do pracovného času započítava a patrí za ňu mzda. To znamená, že napr. pri týždennom pracovnom úväzku 37,5 hodiny a prestávke trvajúcej 30 minút v nepretržitej prevádzke (typickým príkladom sú pracovníci vo výrobe obsluhujúci stroje a zariadenia alebo vrátnici) pracovník strávi v práci spolu 40 hodín (37,5 + 2,5), z toho však čas strávený cez prestávku (2,5 hodiny) zaplatený má.
Nastavenie prestávok v OBERON-e
- Nastavenie prestávok v systéme OBERON sa uskutočňuje vo formulári Pracovný pomer pracovníka, záložka Dochádzka. Tu je možné nastaviť, či sa prestávka má zahrnúť to odpracovaných hodín a v akej dĺžke v závislosti od typu prevádzky. Napr. pri jednozmennej prevádzke sa prestávka na odpočinok a jedenie nezapočítava do pracovného času, v tomto prípade sa do uvedeného políčka uvedie nula („0“). Pri nepretržitej prevádzke, kde nie je možné prácu prerušiť, sa prestávka na odpočinok a jedenie do pracovného času započítava, do uvedené políčka sa uvedie dĺžka prestávky v minútach.
- Pre určenie pracovného času v pracovnej zmluve je z vyššie uvedených dôvodov potrebné prihliadať na pracovný úväzok a súčasne aj na možnosť (ne)zahrnúť prestávku do odpracovaných hodín.
Obrázok č. 1: Nastavenie prestávky vo formulári Pracovný pomer pracovníka
Spôsoby evidencie prestávky
- Pri spracovaní dochádzky (evidencie príchodov a odchodov) je možné pomocou Pravidiel spracovania dochádzky určiť, akým spôsobom sa prestávka zaeviduje a prenesie do miezd.
- Vo formulári Pravidlo spracovania dochádzky je po výbere druhu pravidla Prestávka možné zadať názov prestávky, určiť jej prioritu a zvoliť jeden z nasledujúcich spôsobov evidencie prestávky:
- Evidovať reálnu - prestávka sa bude evidovať v reálnej dĺžke tak, ako bola zaznamenaná na dochádzkovom termináli,
- Evidovať reálnu (započítať minimálnu dĺžku) - systém bude evidovať reálnu prestávku tak, ako bola zaznamenaná na dochádzkovom termináli, pričom započíta minimálnu dĺžku podľa nastavenia,
- Generovať automaticky - prestávka sa bude generovať automaticky. Používa sa v prípadoch, keď pracovník nechodí na obed (kuchári, čašníci), avšak zo zákona je potrebné evidovať prestávky.
Príklad - Prestávka:
Pracovník má zo zákona nárok na 30-minútovú prestávku. V prvom prípade príde z prestávky skôr (12:00 - 12:20), v druhom prípade si prestávku predĺži (12:00 - 12:50).
Prestávka |
Evidovať reálnu |
Evidovať reálnu
(započítať min. dĺžku)
|
Generovať automaticky |
12:00 - 12:20 |
12:00 - 12:20 |
12:00 - 12:30 |
12:00 - 12:30 |
12:00 - 12:50 |
12:00 - 12:50 |
12:00 - 12:30 |
12:00 - 12:30 |
Obrázok č. 2: Nastavenie pravidla pre spracovanie dochádzky - prestávka
Prestávka z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci a prestávka na dojčenie
- Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času a patrí za ňu mzda.
- Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť okrem prestávok v práci osobitné prestávky na dojčenie, ktoré sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárobku.
Príbuzné témy