Táto téma Pomocníka je venovaná problematike cestovných náhrad v systéme OBERON.
Pracovná cesta a jej náležitosti
- Podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách pracovná cesta je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty.
- Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu má povinnosť písomne určiť:
- miesto nástupu na pracovnú cestu,
- miesto výkonu práce,
- čas trvania,
- spôsob dopravy,
- miesto skončenia pracovnej cesty.
- Zákon o cestovných náhradách ustanovuje všeobecné podmienky poskytovania cestovných náhrad, presné pravidlá a zásady je potrebné upraviť v internej smernici zamestnávateľa.
Tlačivo
- Zákon pri vysielaní na pracovnú cestu a jej vyúčtovaní nepredpisuje žiadne záväzné tlačivo. V praxi sa využíva cestovný príkaz, ktorý by však mal obsahovať všetky náležitosti účtovného dokladu.
- V OBERON-e sa vysielanie na pracovnú cestu uskutočňuje formou tlačového výstupu Cestovný príkaz (ponuka Vozidlá, Cestovné príkazy, tlačidlo Tlač).
Obrázok č. 1: Formulár cestovného príkazu v OBERON-e
Na aké cestovné náhrady má zamestnanec nárok?
Podľa zákona zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí:
- náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
- náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
- stravné,
- náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,
- náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny.
Spôsob dopravy
Zamestnanec môže na pracovnú cestu vycestovať:
- firemným, resp. prenajatým vozidlom – v tomto prípade mu nepatria žiadne náhrady za cestovné náklady (pozri tému Vozidlá),
- súkromným vozidlom – len na základe písomnej dohody so zamestnávateľom; vtedy mu patrí základná náhrada za každý 1 km jazdy a náhrada za spotrebované pohonné látky (pozri tému Vozidlá),
- verejnou dopravou (autobus, vlak, lietadlo, loď) – spravidla mu patria cestovné náhrady vo výške preukázaných cestovných výdavkov;
- ďalšími dopravnými prostriedkami.
Preddavky na cestovné náhrady
Preddavok na náhrady zamestnávateľ:
- je povinný zamestnancovi poskytnúť v prípade, že je vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu alebo do štátu EÚ,
- je povinný zamestnancovi poskytnúť pri vyslaní na tuzemskú pracovnú cestu len v prípade, že o to zamestnanec požiada,
- poskytuje do sumy predpokladaných náhrad.
Vyúčtovanie pracovnej cesty
- Zamestnanec je povinný do 10 pracovných dní odo dňa skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady na vyúčtovanie náhrad a vrátiť nevyúčtovaný preddavok.
- Lehotu je možné predĺžiť v kolektívnej zmluve, v písomnej dohode so zamestnancom alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa, ale len do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola pracovná cesta skončená.
- Zamestnávateľ je povinný do 10 pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty.
- Lehotu je možné predĺžiť v kolektívnej zmluve, v písomnej dohode so zamestnancom alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa, ale len do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli predložené písomné doklady.
Platia sa z cestovných náhrad odvody a dane?
- Ak sú cestovné náhrady vo výške, v akej má na ne zamestnanec nárok, sú oslobodené od dane a neplatia sa z nich žiadne odvody.
- Ak však zamestnávateľ poskytne zamestnancovi náhrady vo vyššej sume (na základe dohody), suma prekračujúca náhrady v zmysle zákona sa zahŕňa do vymeriavacieho základu na sociálne a zdravotné poistenie zamestnanca aj zamestnávateľa a podlieha dani z príjmov.
Ako sa vyplácajú cestovné náhrady?
- Zákon o cestovných náhradách nestanovuje, akým konkrétnym spôsobom má zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady svojim zamestnancom. Zamestnávateľ teda môže:
a) vyplatiť cestovné náhrady priamo zo svojej pokladne, resp. účtu,
b) cestovné náhrady poukázať na účet zamestnanca spolu so mzdou (menej časté riešenie).
Príbuzné témy