Táto téma Pomocníka je venovaná problematike kontroly príjmu, výdaja a stavu zásob v obstarávacích cenách v sklade. Kontrola sa spravidla vykonáva na získanie prehľadu o hodnote skladových zásob a pre potreby účtovníctva.
Postup kontroly skladu
- Pred samotnou kontrolou skladu sa odporúča spustiť funkciu Prepočet obstarávacích cien a výnosov (kniha Skladové karty, tlačidlo Možnosti). Táto funkcia opätovne prepočíta obstarávacie ceny a výnosy na všetkých skladových kartách v danom sklade. Funkcia sa používa v prípadoch, keď sa spätne opravujú doklady, vydáva sa do mínusu, vykonáva sa storno na registračnej pokladnici a pod.
- Ďalej je potrebné zistiť stav zásob na začiatku a na konci obdobia (obdobie je možné stanoviť ľubovoľne). Stav zásob je možné zistiť v ponuke Sklad, Skladové karty, tlačidlo Tlač, možnosť Stavy zásob (skladové karty) - k dátumu. Je potrebné mať na zreteli, že do stavu zásob k dátumu sa započítavajú aj skladové pohyby vykonané v daný deň (napr. ak chceme zistiť stav zásob k začiatku účtovného obdobia 2023, je potrebné zostaviť stav zásob k 31.12.2022.
- Výšku príjmu a výdaja v danom sklade je možné zistiť pomocou nasledujúcich tlačových výstupov (ponuka Sklad, Skladové pohyby, tlačidlo Tlač):
- Súhrnný výkaz o príjme v sklade,
- Súhrnný výkaz o výdaji v sklade,
- Skladové pohyby (obstarávacie ceny - sumárne za doklad).
- Zistené údaje je možné zapísať do prehľadnej tabuľky v tabuľkovom kalkulátore (napr. LibreOffice) a vypočítať hodnotu skladu ku koncu obdobia. Vypočítaná hodnota by mala byť rovnaká ako stav zásob ku koncu obdobia. Alternatívne je možné použiť tlačový výstup Súhrnný výkaz o obratoch v skladoch.
Príklad výpočtu hodnoty skladu
Stav zásob na začiatku obdobia |
0,00 |
Príjem |
155 000,00 |
Výdaj |
89 900,52 |
Stav zásob ku koncu obdobia |
65 099,48 |
Vypočítaná hodnota* |
65 099,48 |
Rozdiel medzi skutočnosťou a vypočítanou hodnotou |
0,00 |
* Vypočítaná hodnota = stav zásob na začiatku obdobia + príjem - výdaj = stav zásob ku koncu obdobia
Rozdiel hodnoty skladu
V praxi sa môže vyskytnúť prípad, že vypočítaná hodnota nie je totožná s hodnotou stavu zásob ku koncu obdobia. Rozdiel hodnoty skladu môže vzniknúť z nasledujúcich dôvodov:
- spätné zaevidovanie dokladov - dodatočné zaevidovanie, prípadne korekcia príjmov. Riešením je spustenie funkcie Prepočet obstarávacích cien a výnosov;
- v evidencii sa stále nachádzajú pohyby (výdaje), po ktorých je stav zásob záporný - po výdaji do mínusu nebolo vykonané ani spätné zaevidovanie príjmu. V tomto prípade je funkcia Prepočet obstarávacích cien a výnosov neúčinná;
- chyba v databáze - chyba v štruktúre databázy môže spôsobiť nesprávny výpočet, bližšie informácie získate v téme Poškodená databáza;
- zaokrúhlenia - je potrebné mať na zreteli počet desatinných miest, na ktoré sa evidujú množstvá a predajné ceny na skladovej karte. Pri obratoch desiatok miliónov môžu vznikať rozdiely rádovo v desiatkach tisíc, t. j. napr. pri obrate 100 miliónov rozdiel môže predstavovať hodnotu 10 000.
Ako postupovať pri zistení rozdielu hodnoty skladu
Pri zistení nesúladu medzi vypočítanou hodnotou a hodnotou stavu zásob ku koncu obdobia je potrebné skontrolovať skladové pohyby za dané obdobie po častiach (napr. po týždňoch, v prípade veľkého množstva skladových pohybov aj po dňoch). Pri kontrole postupujte takto:
- Aby sa predišlo strate údajov, v prvom kroku vykonajte zálohu databázy.
- V ponuke Sklad, Skladové pohyby stlačte tlačidlo Tlač a zvoľte tlačový výstup Súhrnný výkaz o obratoch v skladoch.
- V sprievodcovi zvoľte obdobie (prvý týždeň, deň), za ktoré sa zostaví tlačový výstup. Ak sa nezistí rozdiel, zvoľte nasledujúce obdobia (týždne, dni), kým nenarazíte na rozdiel v sumách. V problémovom období (týždni, dni) skontrolujte skladové pohyby (napr. či nebol vykonaný dodatočný príjem a nezabudlo sa na použitie funkcie prepočtu obstarávacích cien a pod.).
Príbuzné témy