V tejto téme Pomocníka sú uvedené informácie o číslovaní dokladov v peňažnom denníku - základnej účtovnej knihe jednoduchého účtovníctva.
Základné informácie
- Číslovaním dokladov v peňažnom denníku sa myslí označenie príjmového alebo výdavkového pokladničného dokladu, prípadne označenie bankového výpisu, ktoré sa zapisuje do poľa Doklad vo formulári Zápis v peňažnom denníku.
- Spôsob číslovania pokladničných dokladov v peňažnom denníku (Nečíslovať, Príjmové a výdavkové doklady číslovať spolu, Príjmové a výdavkové doklady číslovať samostatne) sa definuje v nastaveniach programu (ponuka Servis, Nastavenia programu, oddiel Firma, Účtovníctvo, záložka Peňažný denník). Tu je možné nastaviť aj typ číslovania (štandardný alebo podľa dátumu). Viac v téme Formulár Nastavenia - Firma - Účtovníctvo.
- Pri vytváraní nového zápisu do peňažného denníka sa danému dokladu priradí číselné označenie automaticky.
- Číselné označenie dokladov spravidla pozostáva z tzv. prefixu, ktorý môže obsahovať všetky alfanumerické znaky, a číselného indexu. Číselné označenie je potrebné zvoliť tak, aby číselný index, ktorý bude program automaticky navyšovať, bol na konci číselného označenia, napr. P-0001 (kde P predstavuje alfanumerický prefix a 0001 číselný index).
- Do číselného indexu prvého čísla dokladu je nutné doplniť potrebný počet núl podľa predpokladaného najvyššieho dosiahnutého čísla dokladu, napr. P-0001 pri predpokladanom najvyššom počte daných dokladov 9 999.
- Príklad označenia bankových dokladov: B-001, B-002, B-003... atď., keď viete, že počet všetkých zápisov v peňažnom denníku vzťahujúcich sa na bankové výpisy nepresiahne 1 000. Ak odhadovaný počet výpisov za účtovný rok presiahne počet 1 000, odporúča sa prvý doklad označiť napr. B-0001.
- V prípade, že účtovná jednotka účtuje bankové výpisy z viacerých bankových účtov, môže ich označiť podľa konkrétnej banky, napr. VUB-001, VUB-002... atď. pre čísla na prvom účte, SLSP-001, SLSP-002 na druhom účte atď.
- O číslovaní pokladničných dokladov platí to isté, ako o bankových účtoch. Tu však stačí zadať len prvé číslo v číselnom rade a program bude ďalej príjmové a výdavkové doklady číslovať automaticky.
- Pokladničné doklady, resp. interné (nepeňažné doklady) je možné v peňažnom denníku prečíslovať, a to spravidla v situácii, keď sa neúčtuje v chronologickom (časovom) slede, prípadne, keď sa doplní určitý zabudnutý doklad. Viac informácií získate v témach Sprievodca Prečíslovanie pokladničných dokladov a Sprievodca Prečíslovanie interných (nepeňažných) dokladov.
- V Peňažnom denníku sa nachádza aj jedno špeciálne pole - Poradové číslo. Toto číslo program priraďuje k novým zápisom automaticky. Problém môže spôsobiť zadanie staršieho dokladu do peňažného denníka. Vtedy síce poradové čísla budú v rade, ale dátumy dokladov nie. V takomto prípade sa odporúča použiť prečíslovanie poradových čísel v peňažnom denníku.
Príbuzné témy