Táto téma Pomocníka je venovaná položke Inventúra skladu v ponuke Sklad programu OBERON - Agenda firmy.
Základné informácie
- Každá účtovná jednotka, ktorá eviduje skladové zásoby, je v zmysle zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve povinná v pravidelných intervaloch vykonávať fyzickú inventúru skladu. Táto povinnosť súvisí so širším úkonom inventarizácie, v rámci ktorej účtovná jednotka overuje, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov (t. j. vlastného imania) v účtovníctve zodpovedá skutočnosti. Bez presnej evidencie skladových zásob by nebola možná ich kontrola, nedali by sa prijímať včasné opatrenia na doplnenie chýbajúcich zásob, ani sledovať celková hospodárnosť skladovania.
- Výberom položky Inventúra skladu sa otvorí inventúrny súpis určený na vykonanie inventúry skladu účtovnou jednotkou.
- Inventúra skladu predstavuje korekciu rozdielu (Manko alebo Prebytok) medzi množstvom evidovaným skladovou evidenciou (Množstvo v evidencii) a reálnym množstvom v sklade (Množstvo fyzické) k určitému dátumu. Výsledkom inventúry skladu je zosúladenie skladovej evidencie s reálnym stavom zásob v sklade.
- Ak je zistený skutočný stav vyšší ako evidovaný účtovný stav a rozdiel medzi týmito stavmi nemožno preukázať účtovným dokladom, ide o prebytok.
- Ak je zistený skutočný stav nižší ako evidovaný účtovný stav a rozdiel medzi týmito stavmi nemožno preukázať účtovným dokladom, ide o manko.
- Pred začatím inventúry je potrebné, aby účtovná jednotka mala zaevidované všetky skladové doklady v databázovej evidencii. Podrobný návod, ako vykonať inventúru, je k dispozícii v téme Spracovanie inventúry.
- Fyzickú inventúru skladových zásob je možné vykonať kedykoľvek v priebehu spracovávaného obdobia. Na zápis fyzických množstiev v sklade je možné najprv použiť tlačový výstup typu inventúrny hárok. Následne možno zapísané fyzické množstvá prepísať do inventúrneho súpisu v programe OBERON - Agenda firmy, inventúrne rozdiely (manká alebo prebytky) program dopočíta automaticky. Pomocou tlačidla Tlač je možné vytlačiť príslušné tlačové výstupy, napr. Inventúrny súpis (len manká a prebytky).
- V inventúrnom súpise sú zobrazené len skladové položky typu Jednoduchá karta alebo Vratný obal. Skladové položky typu služba, Sada, Výrobok, Receptúra majú vždy evidované množstvo nulové, preto sa na inventúrnom súpise nenachádzajú.
- V právach používateľov je možné povoliť, resp. nepovoliť zobrazovanie evidovaných množstiev pri inventúre skladu (napr. čašník nebude vidieť evidované množstvo).
Inventúra skladu pomocou mobilných zariadení
- V systéme OBERON je možné inventúru skladu vykonať aj s využitím mobilných zariadení (smartfón, tablet, priemyselný mobilný terminál) priamo v teréne, a to pomocou nasledujúcich mobilných aplikácií:
- ASTON - mobilný skladník - mobilná aplikácia dostupná na Google Play určená pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android a iOS. Použiť ju možno výhradne so systémom OBERON. Viac informácií v téme ASTON - inventúra skladu.
- OBERON Web - nadstavbová webová aplikácia systému OBERON, ktorá môže byť spustená v ľubovoľnom webovom prehliadači, pričom svojou funkčnosťou je prispôsobená aj na použitie na mobilných zariadeniach. Keďže ide o webovú aplikáciu, nezáleží na používanom operačnom systéme daného zariadenia - či už je to Windows, Windows Phone, Android, iOS, Linux atď.
- Obe aplikácie so systémom OBERON komunikujú prostredníctvom webových služieb. Na mobilnom zariadení sa vykonáva zápis spočítaných fyzických množstiev a spravidla pomocou siete Wi-Fi sa údaje vzápätí prenesú do počítača. Po skončení inventúry stačí v počítači skontrolovať údaje a danú inventúru dokončiť. Tým odpadá zdĺhavá práca prepisovania fyzických množstiev z inventúrnych hárkov do počítača, čím sa výrazne skráti čas vyhodnotenia inventúry.
- Postup spracovania inventúry pomocou aplikácie ASTON a OBERON Web nájdete v téme Spracovanie inventúry.
Obrázok č. 1: Spracovanie inventúry pomocou mobilnej aplikácie ASTON
Obrázok č. 2: Spracovanie inventúry na tablete v aplikácii OBERON Web
Dostupné možnosti
Ďalšie možnosti práce so záznamami sú dostupné po stlačení tlačidla Možnosti, prípadne v kontextovej ponuke tabuľky záznamov.
Začiatok inventúry
Otvorí sprievodcu, pomocou ktorého je možné začať inventúru skladu. Zadáva sa v ňom dátum, ku ktorému chce účtovná jednotka začať fyzickú inventúru. Podľa zadaného dátumu sa zo skladových kariet načítajú zostatkové množstvá a následne sa zapíšu do inventúrneho súpisu do poľa
Množstvo evidované.
Ak sa začína nová inventúra, je potrebné predchádzajúcu inventúru (fyzické množstvá) vynulovať. Ak sa dodatočne upravovali doklady po začiatku inventúry, je možné ponechať už zadané fyzické množstvá (inventúra sa opätovne prepočíta).
Zápis fyzických množstiev podľa evidencie (pro forma inventúra)
Umožní do aktuálne spracovávanej inventúry zapísať fyzické množstvá podľa množstiev v evidencii. Táto možnosť sa používa, ak účtovná jednotka neurobila skutočnú fyzickú inventúru, prípadne ju urobila len čiastočne. Fyzické množstvá budú zapísané len k doposiaľ nezadaným položkám, preto sa táto možnosť využíva až po zadaní známych fyzických množstiev.
Zápis nulových fyzických množstiev
Funkcia automaticky zapíše nulové množstvá do tých políčok stĺpca Množstvo fyzické, v ktorých nie je zadaná žiadna hodnota.
Zrušenie inventúry
Funkcia vymaže zapísané fyzické množstvá.
XML komunikácia - export údajov
Umožní export inventúrneho súpisu do súboru typu XML. Viac informácií získate v téme
Všeobecne o XML komunikácii.
XML komunikácia - hromadný import údajov
Umožní import fyzických množstiev zo súboru typu XML. Formát súboru XML je totožný so súborom XML exportu inventúrneho súpisu (funkcia vyššie
XML komunikácia - export údajov). Položky sú identifikované podľa
ID_Num alebo
Čísla karty alebo
EAN kódu. Import pomocou XML komunikácie je možné využívať napr. pri vykonávaní inventúry pomocou zariadení od iných dodávateľov za predpokladu, že takéto zariadenie (alebo aplikačný softvér k tomuto zariadeniu) umožňuje vykonávať export do súboru XML. Viac informácií získate v téme
Všeobecne o XML komunikácii.
Príbuzné témy