Táto téma Pomocníka obsahuje informácie o evidencii a predaji spotrebiteľských balení liehu (SBL) a o súvisiacich nastaveniach v systéme OBERON. Informácie uvedené v tejto téme majú len informatívny charakter a nie sú právne záväzné.
Základné informácie
- Osoba, ktorá chce v rámci podnikateľskej činnosti (pohostinstvá, reštaurácie, bufety, hotely...) na území Slovenskej republiky predávať lieh v spotrebiteľskom balení (t. j. destiláty, likéry a iné liehové nápoje) označený kontrolnou známkou, alebo predávať lieh z takéhoto spotrebiteľského balenia, musí mať povolenie na predaj.
- Podľa Zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh sa podnikateľské subjekty, ktoré sa zaoberajú predajom spotrebiteľského balenia liehu, delia na dve skupiny:
- distribútori - podnikatelia, ktorí sa zaoberajú kúpou spotrebiteľského balenia liehu a jeho ďalšieho predaja iným podnikateľským subjektom; u distribútorov SBL je potrebné povolenie na distribúciu SBL od colného úradu,
- predajcovia - podnikatelia, ktorí kupujú spotrebiteľské balenie liehu na účely predaja konečnému spotrebiteľovi (napr. v reštauračných zariadeniach); u predajcov SBL je potrebné povolenie na predaj SBL od colného úradu.
Povinnosti distribútorov SBL
Povinnosti distribútorov SBL podrobne vymedzuje § 54 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov. Zahŕňajú napr. povinnosť:
- nakupovať SBL len od inej osoby oprávnenej na distribúciu (preveriť platnosť oprávnenia dodávateľa na distribúciu SBL možno na tejto webovej adrese),
- predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia SBL,
- skladovať v prevádzkarni SBL určené len na predaj v rámci podnikateľskej činnosti,
- viesť za kalendárny mesiac evidenciu SBL za každú prevádzkareň tak, aby colný úrad pri výkone daňového dozoru mohol overiť stav zásob spotrebiteľských balení liehu ku dňu výkonu daňového dozoru, a uchovávať túto evidenciu päť rokov. Túto evidenciu možno viesť aj pomocou skladového softvéru bez denného vyplňovania tlačív, na požiadanie colného úradu je potrebné ju predložiť. Na tento účel možno využiť tlačové výstupy v systéme OBERON v ponuke Sklad, Skladové pohyby (Obrázok č. 1),
-
uvádzať na daňovom doklade o predaji SBL:
- identifikačné údaje dodávateľa alebo odberateľa a číslo jeho oprávnenia na distribúciu, ak je odberateľom osoba oprávnená na distribúciu, resp. číslo jeho povolenia na predaj, ak je odberateľom držiteľ povolenia na predaj (na tlač obchodného partnera na pokladničnom doklade je potrebné zvoliť odberateľa pri predaji na Pokladnici OBERON v záložke Obchodní partneri),
- čiarový kód EAN za každé spotrebiteľské balenie; ak má SBL pridelených viac čiarových kódov EAN, uvedie ten čiarový kód EAN, ktorý použije pri predaji spotrebiteľského balenia.
Držiteľ povolenia na distribúciu SBL nemá od 01.07.2021 povinnosť zasielať uvedenú evidenciu miestne príslušnému colnému úradu.
Povinnosti predajcov SBL
Povinnosti predajcov SBL podrobne vymedzuje § 54 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov. Zahŕňajú napr. povinnosť:
- nakupovať, alebo inak odoberať SBL na účel ďalšieho predaja v rámci podnikateľskej činnosti, len od osoby, ktorej colný úrad vydal oprávnenie na distribúciu (preveriť platnosť oprávnenia dodávateľa na distribúciu SBL možno na tejto webovej adrese),
- predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia SBL,
- skladovať v prevádzkarni SBL určené len na predaj v rámci podnikateľskej činnosti,
- viesť za kalendárny mesiac evidenciu SBL podľa dokladov o nákupe a predaji SBL a čiarového kódu EAN tak, aby colný úrad pri výkone daňového dozoru mohol overiť stav zásob spotrebiteľských balení liehu ku dňu výkonu daňového dozoru, a uchovávať túto evidenciu päť rokov. Túto evidenciu možno viesť aj pomocou skladového softvéru bez denného vyplňovania tlačív, na požiadanie colného úradu je potrebné ju predložiť. Na tento účel možno využiť tlačové výstupy v systéme OBERON v ponuke Sklad, Skladové pohyby (Obrázok č. 1).
Držiteľ povolenia na predaj SBL nemá povinnosť zasielať uvedenú evidenciu miestne príslušnému colnému úradu.
Obrázok č. 1: Tlačové výstupy - evidencia príjmu a výdaja SBL
|
Skôr, než začnete evidovať a predávať SBL v systéme OBERON, venujte náležitú pozornosť príslušným nastaveniam programu. |
Nastavenia systému OBERON umožňujúce evidenciu a predaj SBL
Nastavenia platné pre distribútorov aj predajcov SBL
- V prípade, že má účtovná jednotka pridelené číslo povolenia na distribúciu, resp. predaj SBL, je potrebné toto číslo zadať v ponuke Firma, Údaje o firme, oddiel Doplňujúce údaje - Číslo povolenia na predaj alkoholu.
- V ponuke Servis, Nastavenia programu, oddiel Firma, Sklad, záložka Skladové karty začiarknite možnosť Umožniť evidovať spotrebiteľské balenie liehu. Na základe tohto nastavenia sa vo formulári Skladová karta, záložka Doplň. údaje zobrazí sekcia Spotrebiteľské balenie liehu, kde je možné evidovať nasledujúce údaje na identifikáciu skladovej karty ako SBL:
- Obchodný názov - oficiálny obchodný názov (od výrobcu) SBL, nemusí sa zhodovať s názvom skladovej karty,
- Objem SBL balenia v litroch - ak je napr. 0,7 l balenie 40 % vodky, uvádza sa 0,7,
- Percento objemu liehu v SBL - ak je napr. 0,7 l balenie 40 % vodky, uvádza sa 40.
- Vzhľadom na to, že je pre colný úrad povinné viesť evidenciu SBL na samostatnej skladovej karte podľa čiarového kódu (EAN), je potrebné mať na skladovej karte evidujúcej SBL v záložke Reg. pokladnice vyplnené pole Čiarový kód. Tento čiarový kód sa bude tlačiť vo výkazoch a daňových dokladoch. Čiarový kód je možné zadávať aj pomocou snímača čiarových kódov. Na tlač čiarového kódu na dokladoch (faktúrach, výdajkách v ponuke Servis, Nastavenia programu, oddiel Používateľ, Tlač, záložka Faktúry, Výdajky začiarknite možnosť K názvu položky pripájať čiarový kód. Zároveň je potrebné, aby boli vyplnené údaje o skladových kartách, ktoré sa týkajú SBL, vrátane poľa pre čiarový kód na záložke Reg. pokladnica (ak je zadaných viac kódov, bude sa tlačiť len prvý čiarový kód). V prípade, že používate upravené tlačové výstupy na faktúry, nie je potrebné zrušiť upravené výstupy, a opätovne ich upravovať, keďže čiarový kód program dopĺňa pri tlači faktúry k názvu skladovej karty.
- V ponuke Firma, Obchodní partneri, záložka Rozšírené zadajte ku každému obchodnému partnerovi, ktorý prijíma alebo vydáva lieh v spotrebiteľskom balení, číslo povolenia na predaj alkoholu (Obrázok č. 2). Číslo povolenia kvôli korektnej evidencii zadávajte pozorne. Ak je v poli zadaná nulová hodnota (0), vo výkaze bude obrat zahrnutý medzi predaj konečnému spotrebiteľovi. Ak partner nemá zadané IČO, obrat bude vo výkaze taktiež zaradený medzi predaj konečnému spotrebiteľovi.
Obrázok č. 2: Pole Číslo povolenia vo formulári Obchodný partner
Ďalšie nastavenia platné pre distribútorov SBL pri predaji na Pokladnici OBERON
- Pri predaji na Pokladnici OBERON sa údaje o danom odberateľovi SBL (aj s číslom povolenia) tlačia na pokladničnom doklade, ak je v nastavení príslušného typu platby začiarknutá voľba Na doklade tlačiť odberateľa.
- Číslo čiarového kódu SBL sa tlačí pri položke na pokladničnom doklade, ak je vo formulári Pokladnica OBERON - nastavenia v záložke Tlač dokladu začiarknutá možnosť Tlačiť čiarový kód položky (bude tlačený len ako text na ďalšom riadku).
Príklady daňových dokladov:
Faktúra so zobrazeným čiarovým kódom uvedeným pri názve položky a s číslami povolení od colného úradu v časti za rekapituláciou DPH.
Pokladničný doklad s uvedeným obchodným partnerom s číslom povolenia na predaj SBL a položkou SBL s uvedeným EAN kódom.
Všeobecné pokyny k evidencii stavu zásob, ktoré sú z pohľadu colného úradu spotrebiteľské balenia liehu
- Pri vedení evidencie stavu zásob, ktoré sú SBL, je potrebné sa zamyslieť, v akých merných jednotkách by sa mali takéto položky evidovať. Ak sa ich rozhodneme evidovať v kusoch, je nutné správne nastaviť a používať prepočet merných jednotiek, pretože v týchto istých kusoch ich predávať rozlievané koncovým spotrebiteľom je príliš zložité.
- Väčšia nepríjemnosť s evidenciou v kusoch nastáva pri vykonávaní opakovaných inventúr stavu zásob, lebo správne určiť, koľko merných jednotiek predstavuje SBL v balení 0,7 litra naplnená asi do jednej tretiny, je pomerne zložité. Myslíme si, že je výhodnejšie pre tieto položky zvoliť merné jednotky v litroch. Koeficient prepočtu pre výdaj v takom prípade nastavíme pri predaji 0,4 dcl tohto SBL na 0,040, jeho mernú jednotku na prepočet môžeme už zvoliť ks alebo to môže byť aj merná jednotka s iným názvom.
- Ak používame prepočet merných jednotiek na skladových kartách, typ skladovej karty volíme Jednoduchá karta. Je však možné zvoliť úplne odlišnú metódu, a aj položky alkoholu alebo všeobecne položky používané v bare čašníkmi v skladovej evidencii evidovať na jednoduchých skladových kartách bez prepočtu merných jednotiek a pri výdaji používať skladové karty typu receptúra.
- Vzhľadom na to, že je pre colný úrad povinné viesť evidenciu SBL podľa čiarového kódu (EAN), je potrebné každé balenie liehu, ktoré sa odlišuje čiarovým kódom, evidovať na samostatnej skladovej karte. Je potrebné vytvoriť tri skladové karty (0,5 litra, 0,7 litra a 1 liter) - pre každé balenie jednu s mernou jednotkou l (liter), pričom každá karta bude mať nastavený svoj EAN kód uvedený na obale SBL. To platí aj pre prípad, že sa z nejakého dôvodu objaví na trhu SBL s rovnakým názvom a prípadne aj v rovnakom balení, ale s rôznym čiarovým kódom. Prípadne si je možné evidenciu zjednodušiť objednávaním len jedného typu balenia alkoholu.
Bližšie informácie o nastavení merných jednotiek pri evidencii a výdaji SBL predovšetkým v prevádzkach, ktoré rozlievajú SBL (reštaurácie, bary...), nájdete v téme
Práca s mernými jednotkami.
Príbuzné témy