Táto téma Pomocníka je venovaná používaniu merných jednotiek na skladových kartách v module Skladová evidencia systému OBERON. Merné jednotky je možné definovať v ponuke Firma, Predvoľby, Merné jednotky.
|
Merná jednotka (MJ) je popri type karty jedným z najdôležitejších parametrov skladovej karty. Správne alebo nesprávne zvolenie MJ môže zásadným spôsobom ovplyvniť prácu so skladovou kartou - príjem, výdaj a výpovednú hodnotu o stave zásob. |
Pravidlá zvolenia mernej jednotky
- Ak ide o tovar, s ktorým účtovná jednotka obchoduje priamo bez ďalšieho spracovania, t. j. jednoduchú skladovú kartu, ktorá sa príjme a vydá bez zásahu do obsahu, spravidla ide o kus (ks) tovaru, prípadne fľašu (fl) a pod. Napr. fľaša alkoholu v potravinách môže byť evidovaná v mernej jednotke ks alebo fl.
- Ak ide o tovar, ktorý sa príjme, ale ďalej sa bude spracovávať - napr. porciovať alebo rozlievať, je vhodné zvoliť hmotnostnú alebo objemovú mernú jednotku. Napr. fľašu alkoholu, ktorá sa bude v bare ďalej rozlievať, je vhodné evidovať v litroch (l) (podobne ako čapované nápoje atď.). Dôvod je jednoduchý - s takouto MJ sa veľmi ľahko pracuje napr. v receptúre alebo pri výdaji v inej MJ pomocou prepočtu merných jednotiek. Prepočet MJ je možné využívať aj na príjem takejto karty. Prepočet merných jednotiek je možné použiť aj v prípade, že účtovná jednotka chce prijímať/vydávať tovar vo väčších vratných baleniach (napr. pivo v prepravkách a pod.).
- Receptúra bude evidovaná spravidla v kusoch (ks), prípadne v porciách (por). Napr. 1 ks polievky alebo 1 ks veľkého piva (nie 1 liter veľkého piva) a pod.
- Niektoré skladové položky sa s ohľadom na mernú jednotku, v ktorej sú evidované, spravidla nepredávajú v hodnotách s desatinným číslom (predávajú sa v celých číslach), napr. kusy (ks), fľaše (fl) a pod. Z tohto dôvodu môže účtovná jednotka pri definovaní každej mernej jednotky určiť, či sa skladová položka evidovaná v danej mernej jednotke bude predávať len v celých množstvách, alebo bude možné predať aj časť mernej jednotky, napr. bežný meter (bm) sa môže predávať len na celé metre (1 bm, 2 bm, 3 bm...) alebo aj na desatinné miesto (1,5 bm, 1,8 bm...).
Prepočet merných jednotiek
- V praxi sa často vyskytujú tovarové položky, ktoré je potrebné prijať do skladu alebo z neho vydať v alternatívnej mernej jednotke, t. j. v inej mernej jednotke, ako je merná jednotka evidovaná na skladovej karte. Pri príjme je to najčastejšie z dôvodu iného balenia tovaru. V takomto prípade je aj na dodacom liste od dodávateľa uvedená iná merná jednotka - teda iné množstvo, ale aj iná cena zodpovedajúca cene za MJ uvedenú na dodacom liste a nie v skladovej evidencii účtovnej jednotky. Na to, aby bolo možné takýto tovar prijať, je nutné prepočítať množstvo, ale aj cenu za tovar - čo je časovo veľmi náročné a, navyše, môže byť aj potenciálnym zdrojom chýb. Z tohto dôvodu je výhodnejšie nastaviť na skladovej karte prepočet merných jednotiek.
- Aby bolo možné s alternatívnymi mernými jednotkami v systéme OBERON pracovať, je potrebné v ponuke Servis, Nastavenia programu, oddiel Firma, Sklad, záložka Skladové karty začiarknuť pole Umožniť pracovať s alternatívnymi mernými jednotkami.
Obrázok č. 1: Nastavenia mernej jednotky a alternatívnej mernej jednotky pre príjem/výdaj v baleniach
- Pri používaní prepočtov merných jednotiek pre výdaj je potrebné venovať pozornosť aj mernej jednotke, za ktorú sa zadáva predajná cena (cenová hladina) - je možné vybrať mernú jednotku, za ktorú bude cena zadaná (vo formulári Skladová karta, Cena za MJ).
- Súčasné použitie obidvoch alternatívnych merných jednotiek (pre príjem aj výdaj) je nepovinné, možno nastaviť jeden koeficient prepočtu, a teda použiť len jednu z nich.
Príjem/výdaj v baleniach
- Prepočet merných jednotiek je možné využiť aj v prípade, že účtovná jednotka chce prijímať/vydávať tovar vo väčších vratných alebo nevratných baleniach (napr. fľaškové pivo v prepravkách, kartóny mlieka v plastovej fólii pod.).
- V prípade vratného balenia predpokladom takéhoto prijímania/vydávania tovaru je evidencia skladovej karty daného balenia - napr. Balenie - prepravka (pivo). Táto karta musí mať nastavený typ karty Vratný obal a cenu.
- V ďalšom kroku je potrebné vykonať príslušné nastavenia vo formulári Alternatívna merná jednotka (balenie). Napr. pri fľaškovom pive evidovanom vo fľašiach (fl) sa nastaví alternatívna MJ na prepravky (prep) a koeficient prepočtu množstva na 20 (1 prepravka obsahuje 20 fliaš piva).
- Následne sa v poli Balenie (číslo skladovej karty) zadá číslo skladovej karty balenia - napr. Balenie - prepravka (pivo) a určí sa spôsob práce s balením.
- Napokon je možné nastaviť prepočet predajnej ceny podľa balenia, t. j. nastaviť koeficient prepočtu ceny za balenie danej skladovej položky. Tým je možné nastaviť zvýhodnenú cenu za balenie.
- Príklad nastavenia príjmu/výdaja tovaru vo vratnom balení je uvedený v téme Príklad príjmu/výdaja tovaru v baleniach.
Príklad č. 1:
Na skladovej karte Cement vrecovaný 25 kg je základná merná jednotka 1 ks (1 kus vreca má 25 kilogramov). Na skladovej karte uvádzajte základnú mernú jednotku v mernej jednotke, v ktorej budete vykonávať inventúru, napr. pri cemente sa počítajú kusy (vrecia) na sklade.
Merná jednotka pre príjem je 1 tona, 1 tona obsahuje 40 dvadsaťpäťkilových cementových vreciek. Merná jednotka pre výdaj je 1 ks (vrece) s koeficientom prepočtu 1 (1 ks predstavuje 1 vrecko s hmotnosťou 25 kg).
Skladová karta Cement vrecovaný 25 kg |
Nastavenie merných jednotiek |
MJ pre príjem |
t |
Koeficient prepočtu množstva |
40 |
MJ pre výdaj |
ks |
Koeficient prepočtu množstva |
1 |
- príjem dvoch ton cementu: na príjemke sa uvedie množstvo 2 t, na skladovú kartu sa pripíše 80 kusov vreciek cementu
- výdaj troch vriec cementu: na pokladnici sa uvedie množstvo 3 ks, zo skladovej karty sa odpíšu 3 kusy (75 kg) cementu
Príklad č. 2:
Na skladovej karte Dlažba 60x60 je základná merná jednotka m2 (1 balenie dlažby má 1,44 m2). Alternatívna merná jednotka pre príjem aj výdaj je balenie (bal).
Skladová karta Dlažba 60x60 |
Nastavenie merných jednotiek |
MJ pre príjem |
balenie |
Koeficient prepočtu množstva |
1,44 |
MJ pre výdaj |
balenie |
Koeficient prepočtu množstva |
1,44 |
Nastavenie merných jednotiek pri predaji SBL
Vzhľadom na to, že je pre colný úrad povinné viesť evidenciu SBL podľa čiarového kódu (EAN), je potrebné každé balenie liehu, ktoré sa odlišuje čiarovým kódom, evidovať na samostatnej skladovej karte. Preto je spravidla potrebné vytvoriť tri skladové karty (0,5 litra, 0,7 litra a 1 liter), t. j. pre každé balenie jednu. Merná jednotka sa na každej nastaví l (liter), pričom každá karta bude mať nastavený svoj EAN kód uvedený na obale SBL. To platí aj pre prípad, že sa z nejakého dôvodu objaví na trhu SBL s rovnakým názvom a prípadne aj v rovnakom balení, ale s rôznym čiarovým kódom. Prípadne si je možné evidenciu zjednodušiť objednávaním len jedného typu balenia alkoholu.
Príjem:
Pre príjem je vhodné zvoliť mernú jednotku
ks s príslušným koeficientom prepočtu (0,5, 0,7 resp. 1).
Výdaj:
Výdaj je možný dvoma principiálne odlišnými spôsobmi:
- Výdaj pomocou prepočtu merných jednotiek - mernú jednotku pre výdaj je vhodné zvoliť ks, koeficient prepočtu 0,04 (1 ks = 0,04 l). Toto riešenie je jednoznačne výhodné použiť v prípade, že prevádzka rozlieva dané SBL iba do pohárikov rovnakého objemu - napr. 0,04 l. V prípade rozlievania do pohárikov s rôznym objemom je výhodnejšie využiť metódu B - výdaj pomocou receptúr.
- Výdaj pomocou receptúr - na každé množstvo je potrebné vytvoriť ďalšiu skladovú kartu typu receptúra. Napr. ak je SBL rozlievané do 0,4, 0,5 a 1 dcl pohárikov, je potrebné vytvoriť tri receptúry s mernou jednotkou ks a bez prepočtu merných jednotiek. Zloženie receptúr bude z pôvodnej jednoduchej skladovej karty s množstvami raz 0,04 l, 0,05 l a 0,1 l (podobne ako je to pri pive v príklade receptúr). Nevýhodou je veľký počet skladových kariet - receptúr. Ak reštaurácia prijíma rovnaký alkohol v dvoch rôznych SBL a rozlieva do troch rôznych pohárikov, je pre výdaj potrebné vytvoriť 2 x 3 = 6 skladových kariet typu receptúra a dve základné karty na evidenciu SBL. S receptúrami je možné na Pokladnici OBERON pracovať len v režime reštauračnej pokladnice.
Obrázok č. 2: Nastavenia mernej jednotky a alternatívnej mernej jednotky pre príjem/výdaj pri predaji SBL
Ďalšie informácie
- Pri práci s receptúrami (kalkuláciami jedál), alebo keď je potrebné zistiť hmotnosť vydaného tovaru (na výdajke/faktúre), odporúčame na skladových kartách, ktoré sú evidované v iných merných jednotkách, ako je merná jednotka hmotnosti, zadať hmotnosť základnej mernej jednotky (v záložke Doplň. údaje), napr. kniha je evidovaná v ks, pri výdaji niekoľkých kníh je možné zistiť celkovú váhu kníh, a tým správne vypočítať cenu poštovej dobierky.
- Modul Skladová evidencia umožňuje vypočítať cenu za mernú jednotku na porovnanie ceny pri rovnakých tovaroch od rôznych výrobcov a v rôznych baleniach, ktorá sa použije pri tlači cenoviek a etikiet (MJ pre porovnanie ceny a Koeficient prepočtu sa zadávajú v záložke Doplň. údaje).
Príklady prepočtu ceny za mernú jednotku
Príklad č. 1:
Na skladovej karte Čokoládová tyčinka 50 g je základná merná jednotka 1 ks (1 kus má hmotnosť 50 g). Merná jednotka na porovnanie ceny bude kg a koeficient prepočtu bude 0,05. Cena za mernú jednotku sa vypočíta takto:
predajná cena/koeficient prepočtu.
Skladová karta Čokoládová tyčinka 50 g |
Merná jednotka na skladovej karte - ks |
MJ pre porovnanie ceny |
kg |
Koeficient prepočtu |
0,05 |
Príklad č. 2:
Na skladovej karte Zubná pasta 75 ml je základná merná jednotka 1 ks (1 kus má objem 75 ml). Merná jednotka na porovnanie ceny bude kg, keďže ostatné zubné pasty sa predávajú v gramoch. Koeficient prepočtu bude 0,066, pretože 75 ml zubná pasta váži 66 gramov. Cena za mernú jednotku sa vypočíta takto:
predajná cena/koeficient prepočtu.
Skladová karta Zubná pasta 75 ml |
Merná jednotka na skladovej karte - ks |
MJ pre porovnanie ceny |
kg |
Koeficient prepočtu |
0,066 |
Príklad č. 3:
Na skladovej karte Toaletný papier je základná merná jednotka 1 ks (1 kus má dĺžku 60 metrov). Merná jednotka na porovnanie ceny bude m (meter) a koeficient prepočtu bude 60. Cena za mernú jednotku sa vypočíta takto:
predajná cena/koeficient prepočtu.
Skladová karta Toaletný papier |
Merná jednotka na skladovej karte - ks |
MJ pre porovnanie ceny |
m |
Koeficient prepočtu |
60 |
Príklady rôzneho spôsobu výdaja
Reštaurácia predáva na Pokladnici OBERON vodku. Vodka je balená v SBL s objemom 0,7 l a rozlievaná do pohárikov s objemom 0,04, 0,05 a 0,1 l.
Riešenie A: Výdaj pomocou prepočtu merných jednotiek
Jednoduchá skladová karta Vodka |
Nastavenie merných jednotiek |
Základná MJ |
l |
MJ pre príjem |
ks |
Koeficient prepočtu množstva |
0,7 |
MJ pre výdaj |
ks |
Koeficient prepočtu množstva |
0,04 |
Skladová karta Vodka evidovaná v litroch sa predáva na pokladnici v objemoch 0,04, 0,05 a 0,1 l. Prijíma sa v ks, pričom 1 ks = 0,7 l.
Riešenie B: Výdaj pomocou receptúr
Jednoduchá skladová karta Vodka sklad |
Nastavenie merných jednotiek |
Základná MJ |
l |
MJ pre príjem |
ks |
Koeficient prepočtu množstva |
0,7 |
Skladová karta Vodka sklad evidovaná v litroch sa nepredáva na pokladnici, a teda nemusí byť ani viditeľná. Prijíma sa v ks, pričom 1 ks = 0,7 l.
Receptúra Vodka 0,04 l |
Nastavenie merných jednotiek |
Základná MJ |
ks |
Zloženie: |
Vodka sklad |
0,04 l |
Receptúra Vodka 0,05 l |
Nastavenie merných jednotiek |
Základná MJ |
ks |
Zloženie: |
Vodka sklad |
0,05 l |
Receptúra Vodka 0,1 l |
Nastavenie merných jednotiek |
Základná MJ |
ks |
Zloženie: |
Vodka sklad |
0,1 l |
Skladová karta Vodka 0,04 l je evidovaná a aj predávaná na pokladnici v mernej jednotke ks. Je zložená zo základnej suroviny - Vodka sklad s Hrubým množstvom = 0,04 l, a teda pri výdaji jedného kusu sa zo skladovej karty Vodka sklad odpíše množstvo 0,04 l.
Príbuzné témy