Táto téma Pomocníka je venovaná off-line transportom údajov ako jednej z funkcií programu OBERON Center.
Základné informácie
- Program OBERON Center obsahuje funkciu Off-line transporty údajov, ktorá umožňuje exporty a importy údajov spravidla medzi pobočkou a centrálou účtovnej jednotky pri off-line pobočkovom režime, napr. zabezpečujú transport údajov pri off-line pobočkovej Pokladnici OBERON.
- Transporty údajov je možné vykonávať tak v internom formáte, ako aj v natívnom formáte XML (pozri nižšie). To umožňuje export a import údajov aj do/z iných externých systémov (napr. export faktúr na spracovanie účtovnej kancelárii).
- Pri exporte údajov systém OBERON obsahuje mechanizmus, ktorým sa označujú záznamy určené na export. To zabezpečí, aby sa zakaždým neexportovali všetky záznamy z danej evidencie (napr. z knihy pokladničných dokladov), ale vždy len nové, prípadne opravené. Toto označovanie záznamov sa nazýva aj termínom príznaky pre transport údajov. Viac informácií získate v téme Výber údajov na transport.
- Ako funkcia v OBERON Centri off-line transporty údajov umožňujú exportovať a importovať doklady automaticky na pozadí spravidla vo vopred stanovených intervaloch. Používateľ nemusí manuálne vyberať doklady na transport a ani manuálne transport spúšťať - o všetko sa stará program OBERON Center. Ide však o ťažkopádnejší spôsob prenosu údajov ako pri automatickom XML exporte/importe (potreba nastavení na oboch stranách, vyššie riziko zlyhania prenosu, potreba výberu údajov na transport a pod.).
- Off-line transporty údajov je potrebné v programe OBERON Center nakonfigurovať. Definované transporty údajov v programe OBERON Center sú uložené v databáze príslušnej účtovnej jednotky, preto sú nastavenia transportu údajov dostupné na všetkých počítačoch v sieti.
Základné typy off-line transportov údajov
Jednotlivé typy transportu údajov sa odlišujú tak v závislosti od použitej technológie prenášaných údajov, ako aj od samotného spôsobu realizácie. Rozlišujeme nasledujúce typy off-line transportov údajov:
- OBERON File Transport - na prenos údajov sa používa súbor, ktorý sa zo zdroja do cieľového miesta presunie najčastejšie pomocou FTP prenosu. Uprednostňuje sa pri nestabilnom internetovom pripojení.
- OBERON Database - export údajov a ich následný import sa vykonáva priamym pripojením k externej databáze typu OBERON. Uprednostňuje sa pri stabilnejšom internetovom pripojení. Bližšie informácie je možné získať v téme Transport údajov typu OBERON Database.
- Transport Data Universal Interface - export alebo import údajov sa vykonáva pomocou zásuvného modulu (externej DLL knižnice), ktorá realizuje dané transporty podľa určitej špecifikácie, napr. export údajov o predaných položkách do externej databázy typu ORACLE, ktoré sú určené ďalej na analýzu predaja či tvorbu objednávok. Zásuvný modul je možné získať nainštalovaním pomocou Správcu doplnkov, prípadne od externého dodávateľa.
OBERON File Transport
Formát prenášaného súboru
- Transport z hľadiska formátu údajov (exportovaného súboru) delíme na:
- OBERON - transport údajov v internom formáte - ide o štandardný databázový súbor Microsoft Access (prípona MDB) skomprimovaný do ZIP archívu (prípona výsledného súboru je TUO).
- OBERON XML - transport údajov sa vykonáva v natívnom formáte XML. Ide o tzv. XML komunikáciu, kde výsledný XML súbor je skomprimovaný do ZIP archívu (prípona výsledného súboru je taktiež TUO). Zásadný rozdiel medzi touto a prvou možnosťou je ten, že tieto transporty umožňujú v pravidelných intervaloch export a import údajov aj do/z iných externých systémov.
- Ochrana prenášaných dokladov je zabezpečená veľmi silným symetrickým šifrovaním s dostatočne dlhým kľúčom.
- Pomocou transportu údajov je možné v praxi riešiť aj veľmi zložité prípady prenosu dát s dodatočnými opravami dokladov, a to prostredníctvom automatického zaraďovania dokladov na transport údajov.
Princíp činnosti transportu údajov typu OBERON File Transport
- Transport údajov predstavuje vzdialenú komunikáciu systému OBERON a vzájomnú výmenu dokladov medzi databázami pomocou súborov. Počas komunikácie nie je nutné nadväzovať on-line pripojenie. Záleží len na obsluhe, aký spôsob si vyberie na doručovanie súborov medzi vzdialenými prevádzkami a centrálou.
- Spôsoby doručenia súborov:
- prenosné médiá - môžu to byť napr. pamäťová karta, externý pevný disk a pod.;
- e-mail - pri tomto spôsobe prenosu je potrebné mať v centrále aj pobočkách možnosť odosielania a prijímania elektronickej pošty;
- FTP server - najvhodnejší spôsob, pretože môže byť úplne automatizovaný. Zdroj údajov v nastavenej perióde odošle transportované doklady do FTP servera, odkiaľ si ich prevezme OBERON z cieľa transportu. Tam ich po prevzatí dokáže pridať do databázy aj počas plnej prevádzky.
Technické informácie o exporte a importe prenášaného súboru
- Pri exporte údajov sa vytvorí súbor s príponou TUO. Ide v podstate o ZIP archív, v ktorom je uložený databázový súbor s príponou MDB (platí, len ak ide o štandardný typ transportu OBERON a transportovaný súbor nie je chránený heslom). MDB je databázový súbor Microsoft Access, obsahuje exportované údaje. Ak je transport chránený heslom, súbor TUO je zakódovaný, a tým pre akýkoľvek systémový nástroj nedostupný.
- Ak pri exporte údajov (na vymeniteľný alebo pevný disk, FTP server) už existuje súbor z predchádzajúceho transportu údajov, nový export sa nevykoná. Predchádzajúci export sa automaticky odstráni až pri úspešnom importe. Týmto je zabezpečené, že v prípade nevykonania importu sa už exportované údaje neprepíšu nasledujúcim exportom.
- Po úspešnom importe sa vytvorí záložný súbor tohto importu, napr. faktury.tuo -> faktury_bak.tuo a importovaný súbor sa odstráni.
Zdroje a ciele transportu údajov
- Pri nastavení transportu údajov sa zvyčajne predpokladá, že firma má jednu centrálu a jednu alebo viac pobočiek. Transport údajov musí byť adresný, čiže musí byť presne určené komu (ktorej databáze) transportované údaje patria a môže ich prevziať.
- Pred používaním samotných transportov je potrebné jednoznačne pomenovať zdroje a ciele transportu. Napríklad pri používaní transportov medzi dvomi databázami je potrebné nastaviť ako zdroj transportu v jednom bode napr. Centrálu a v druhom Pobočku. Pomenovanie zdroja sa nastavuje v ponuke Servis, Nastavenia programu, oddiel Firma, Všeobecné, záložka Pobočky. Tu možno definovať aj celkový zoznam zdrojov a cieľov pre transport údajov.
- Pri nastavení odchádzajúceho transportu (exportu) sa nastavuje cieľ daného transportu výberom cieľa zo zoznamu. V zozname zdrojov a cieľov transportov preto musia byť v obidvoch vzdialených bodoch zadefinované obidve miesta (každý transport musí mať nastavený nielen zdroj, ale aj cieľ transportu).
- Pre jeden prenos údajov vo forme samostatných dátových súborov (pri type transportu OBERON File Tranfer) je štandardne potrebné v každom bode definovať dva transporty, jeden typu export a jeden typu import. Pri zasielaní dokladov z dvoch pobočiek do centrály je potrebné nastaviť spolu osem transportov: v každej pobočke dva transporty typu export a import a v centrále štyri transporty - pre každú pobočku jeden typu export a jeden typu import.
OBERON Database
- Export údajov a ich následný import sa vykonáva priamym pripojením k externej databáze typu OBERON. Oproti transportom údajov pomocou súborov a FTP pripojenia má veľkú výhodu v tom, že exporty a importy sú stabilnejšie a robustnejšie. Nie je potrebné vykonať export do FTP servera a potom následne čakať na import údajov z neho.
- Nevýhodou tohto riešenia je, že cieľová (alebo zdrojová) databáza musí byť prístupná zvonku, teda počítač, v ktorom beží databázový SQL server, musí byť dostupný z internetu - to si vyžaduje pevnú IP adresu (prípadne sa vyžaduje zložitejšia sieťová infraštruktúra). Databázu typu Microsoft Access neodporúčame používať, pretože pri tomto type databázového systému je možné len veľmi ťažko dosiahnuť dostatočné zabezpečenie údajov.
- Export a import údajov z databázy do databázy je možné zabezpečiť aj pomocou ďalšej (tretej) databázy, ktorá sa spravidla umiestni do cloudu. Export sa vykonáva do tejto tretej databázy (databáza typu OBERON), import sa vykonáva z tejto tretej databázy do konečnej cieľovej databázy. Výhodou tohto riešenia je fakt, že nie je potrebné mať nastavené pevné IP adresy; ďalšou výhodou je dostupnosť databázy v cloude. Bližšie informácie je možné získať v téme Transport údajov typu OBERON Database.
Transport Data Universal Interface
- Export alebo import údajov sa vykonáva pomocou zásuvného modulu (externej DLL knižnice), ktorý spĺňa štruktúru a pravidlá rozhrania Transport Data Universal Interface.
- Transport Data Universal Interface predstavuje rozhranie, ktoré je určené pre externých vývojárov, ktorí môžu s relatívne malým úsilím napísať programový kód, ktorý vykoná požadovaný export alebo import. Bližšie informácie o tomto spôsobe transportu údajov je možné získať v téme Transport Data Universal Interface.
- Transporty údajov pomocou tohto rozhrania môže vytvoriť tak externý dodávateľ, ako aj firma EXALOGIC.
Postup nastavenia off-line transportu údajov
- V programe OBERON Center, oddiel Off-line transporty údajov v rozbaľovacom zozname Firma vyberte účtovnú jednotku (resp. jej databázu), pre ktorú sa bude automatická úloha definovať. Ak sa firma v rozbaľovacom zozname nenachádza, pridajte ju pomocou tlačidla .
- Stlačte tlačidlo Pridať, otvorí sa formulár Off-line transport údajov - export/import, v ktorom sa nastavujú parametre transportu. Najdôležitejšie nastavenia sa nachádzajú v oddiele Základné, v ďalších oddieloch sa už nastavuje transport konkrétnej evidencie (agendy). Po nadefinovaní transportu údajov vykonané nastavenia uložte stlačením tlačidla OK.
- Transport údajov, ktorý sa nachádza v danom zozname, je možné kedykoľvek spustiť manuálne - stlačením tlačidla Spustiť. Aby sa transport údajov vykonával automaticky, je potrebné server transportu údajov nastaviť tak, aby sa spúšťal automaticky (tlačidlo Nastavenia).
Správy o priebehu transportu
- OBERON Center po každom vykonaní transportu údajov generuje podrobnú správu o priebehu - nachádzajú v samostatnom oddiele Správy o priebehu.
- Zoznam správ o priebehu je dostupný len na počítači, na ktorom bol transport údajov vykonaný.
|
Definovanie transportu údajov (predovšetkým importu údajov) je potrebné vykonávať obozretne, inak môže dôjsť k nechcenému prepísaniu (a teda strate) údajov. |
Príbuzné témy