Táto téma Pomocníka obsahuje informácie o možnostiach elektronického podpisovania v systéme OBERON.
Základné informácie
- Elektronický podpis integrovaný v systéme OBERON umožňuje automaticky podpísať vytvorené elektronické dokumenty, ale aj overiť pravosť niektorých prijatých dokumentov. Na podpísanie alebo overenie podpísaného dokumentu využíva certifikáty uložené v systémovom úložisku certifikátov operačného systému Windows. Zoznam certifikátov je možné zobraziť po zadaní príkazu certmgr.msc do príkazového riadka.
- O nahratie certifikátov vrátane certifikátu potrebného na vytváranie kvalifikovaného elektronického podpisu (KEP) možno bezodplatne požiadať pri vydávaní občianskeho preukazu s elektronickým čipom (tzv. karty eID). Následne sa na elektronický čip občianskeho preukazu uložia tieto certifikáty:
- kvalifikovaný certifikát (ACA), prostredníctvom ktorého je možné vytvoriť kvalifikovaný elektronický podpis (KEP, pôvodne používaný ako zaručený elektronický podpis ZEP),
- podpisový certifikát (PCA) - slúži na podpisovanie elektronickým podpisom, neumožňuje však vytvoriť kvalifikovaný elektronický podpis (KEP), preto sa nemá používať pri komunikácii s orgánmi verejnej moci),
- šifrovací certifikát (SCA) - podobne ako certifikát PCA neumožňuje vytvoriť KEP, preto sa nemá používať pri komunikácii s orgánmi verejnej moci.
- V prípade kvalifikovaného certifikátu ACA je potrebné si zvoliť KEP PIN (šesťmiestny kód) a KEP PUK (osemmiestny kód). Certifikátmi PCA a SCA sa môže vytvoriť iba zdokonalený elektronický podpis, ktorý v Slovenskej republike nemá právne silu, ale v zmysle nariadenia o eIDAS je to použiteľný formát, ktorý môžu akceptovať iné členské štáty EÚ, ak takúto úroveň zabezpečenia povoľujú.
- Nahratie uvedených certifikátov je možné aj online prostredníctvom aplikácie eID klient bez nutnosti osobnej návštevy niektorého oddelenia dokladov, stačí len poznať svoj BOK.
- OBERON umožňuje automaticky podpisovať elektronické dokumenty exportované do formátu PDF, podpisovať údaje exportované vo formáte XML (tzv. XML komunikácia), prípadne overiť dôveryhodnosť kvalifikovaného elektronického podpisu pri importe elektronických dokumentov. Viac informácií získate v téme Overenie dôveryhodnosti elektronického podpisu.
- Vytvoriť podpísaný PDF dokument (napr. vystavenú faktúru) je veľmi jednoduché a rýchle – vo formulári Tlačové výstupy stlačením tlačidla PDF. Vtedy sa automaticky vytvorí PDF dokument a ihneď sa automaticky podpíše. Obdobne to platí aj pri tlačidle E-mail – podpísaný PDF dokument sa automaticky vloží ako príloha do e-mailovej správy.
- Aby sa v systéme OBERON používateľom vytváraný elektronický dokument automaticky elektronicky podpísal, je potrebné vo formulári Používateľ, záložka Podpis danému používateľovi priradiť kvalifikovaný certifikát (ACA) zo systémového úložiska certifikátov (v prípade kvalifikovanej elektronickej pečate sa priraďuje súkromný kľúč - viac informácií v téme Čo je elektronický podpis.
Postup priradenia kvalifikovaného certifikátu (ACA) používateľovi
- Vložte kontaktnú čítačku čipových kariet (napr. IDBridge CT30) do USB portu počítača a vložte do nej občiansky preukaz s čipom (kartu eID).
- V programe OBERON - Agenda firmy zvoľte ponuku Servis, Používatelia.
- V zozname používateľov zvoľte používateľa, ktorému chcete priradiť kvalifikovaný certifikát (ACA), a stlačte tlačidlo Oprava.
- Otvorí sa formulár Používateľ, v ktorom v záložke Podpis, sekcia Elektronický podpis stlačte tlačidlo
. Zobrazí sa zoznam certifikátov, v ktorom zvoľte ponuku Osobné, Certificates. Pravým tlačidlom myši kliknite na daný kvalifikovaný certifikát (ACA) a vyberte možnosť Open.
- Otvorí sa formulár Certifikát, v ktorom v záložke Podrobnosti zistite sériové číslo certifikátu. Číslo si zapamätajte.
- Z rozbaľovacieho zoznamu vyberte dané číslo certifikátu vo formáte napr. Ján Novák; SN=02D855C96353011281DB.
- Vykonané nastavenie potvrďte stlačením tlačidla OK.
Obrázok č. 1: Sériové číslo kvalifikovaného certifikátu (ACA)

Postup podpisovania dokumentov kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP)
- Vložte kontaktnú čítačku čipových kariet (napr. IDBridge CT30) do USB portu počítača a vložte do nej občiansky preukaz s čipom (kartu eID).
- Uistite sa, že je na počítači spustená aplikácia eID klient.
- Uistite sa, že je v programe OBERON - Agenda firmy prihlásený správny používateľ (ktorý má priradený kvalifikovaný certifikát (ACA) vo formulári Používateľ, záložka Podpis.
- Uistite sa, že daný tlačový výstup má vo formulári Vlastnosti tlačového výstupu v záložke Nastavenia začiarknuté políčko Elektronicky podpísať (platí len pre export do PDF).
- V danej evidencii označte kurzorom tlačový výstup, ktorý chcete elektronicky podpísať, a stlačte tlačidlo Tlač.
- Otvorí sa formulár Tlačové výstupy. Na vytvorenie a podpísanie označeného tlačového výstupu vo formáte PDF stlačte tlačidlo PDF (pozri Obrázok č. 2). Na vytvorenie, podpísanie a odoslanie označeného tlačového výstupu ako prílohy e-mailovej správy vo formáte PDF na e-mailovú adresu obchodného partnera, resp. používateľa z e-mailovej adresy nastavenej v ponuke Údaje o firme stlačte tlačidlo E-mail. Pri tejto možnosti sa uistite, že máte v ponuke Servis, Nastavenia programu, oddiel Firma, Všeobecné, záložka E-mail správne nakonfigurovaného a nastaveného poštového klienta.
Obrázok č. 2: Tlačidlá vo formulári Tlačové výstupy

 |
PDF dokument vytváraný z náhľadu na obrazovke alebo tlačený na PDF tlačiarni sa nevytvára priamo z programu, a teda nie je ani elektronicky podpísaný. Podpísaný dokument je len PDF dokument vytváraný po stlačení tlačidla PDF/E-mail vo formulári Tlačové výstupy.
|
Príbuzné témy