Táto téma Pomocníka obsahuje informácie o možnostiach práce s čiarovými kódmi v systéme OBERON.
Základné informácie
- Čiarový kód predstavuje vizuálnu, strojovo čitateľnú formu údajov určenú na zadávanie týchto údajov do počítačového systému. Je tvorený sériou hrubých a tenkých čiar oddelených medzerami (jednorozmerný, lineárny, 1D kód), prípadne mozaikou (dvojrozmerný, maticový, 2D kód).
- Pri jednorozmernom čiarovom kóde sú čiary zvyčajne čierne na bielom pozadí a ich šírka a množstvo môžu byť rôzne. Existuje niekoľko typov jednorozmerných čiarových kódov, z ktorých každý má svoju vlastnú charakteristiku. Niektoré dokážu kódovať iba numerické znaky, iné alfanumerické znaky a niektoré aj špeciálne znaky ($, <, > atď.). Teória pozná asi 200 druhov čiarových kódov, z ktorých každý má svoj vlastný spôsob kódovania jednotlivých znakov do sústavy čiar a medzier.
- Dvojrozmerný čiarový kód nesie strojovo čitateľnú informáciu zakódovanú spravidla v bielych a čiernych plochách usporiadaných vo dvoch smeroch do matice. Takéto usporiadanie umožňuje uložiť väčšie množstvo informácií než bežný, jednorozmerný čiarový kód. Príkladom dvojrozmerného čiarového kódu je QR kód (Quick Response Code - kód rýchlej odozvy), ktorého čiernobiele štvorce môžu predstavovať numerické, alfanumerické alebo špeciálne znaky, ale aj znaky v nelatinskom písme, ako je japonské kandži.
- Na čítanie jednorozmerných a dvojrozmerných (1D a 2D) čiarových kódov OBERON podporuje snímače čiarových kódov pripájané cez sériový port (napr. COM1), alebo USB port (v režime virtuálneho sériového portu). Bližšie informácie o týchto zariadeniach získate v téme Snímače čiarových kódov.
Čiarový kód EAN
- Čiarový kód EAN (European Article Number) je najbežnejšie používaným čiarovým kódom. Používa sa na označenie spotrebného tovaru určeného na predaj konečnému spotrebiteľovi po celom svete (vrátane skupinových alebo kartónových balení). Tento kód môže používať každý štát zapojený do medzinárodného združenia GS1.
- Čiarový kód EAN dokáže kódovať číslice 0 až 9, pričom každá číslica je kódovaná 2 čiarami a 2 medzerami. Môže obsahovať buď osem číslic (EAN-8), alebo trinásť číslic (EAN-13).
- Prvé číslice (prefix) určujú štát pôvodu (napr. Slovensko má číslo 858), ďalšie číslice určujú výrobcu (číslo výrobcu) a nasledujúce číslice, okrem poslednej, určujú konkrétny tovar (číslo výrobku). Posledná číslica je kontrolná.
- Čísla jednotlivým štátom prideľuje združenie GS1 so sídlom v Bruseli, čísla výrobcom na Slovensku prideľuje GS1 Slovakia ako jediná licencovaná organizácia pre registráciu do systému GS1 na území Slovenskej republiky.
- Kód EAN-8 sa používa na označenie malých maloobchodných výrobkov, na ktorých nie je dostatočný priestor pre čiarový kód EAN-13 (napr. cukrovinky).
EAN-13
- Čiarový kód EAN-13 predstavuje trinásťmiestne číslo na označenie akéhokoľvek spotrebného tovaru, ktoré je rozdelené do štyroch častí:
- Prefix - prvé trojčíslie prideľuje GS1.
- Číslo výrobcu - prideľuje GS1 Slovakia (označuje výrobcu alebo distribútora).
- Číslo výrobku - prideľuje samotný výrobca (distribútor) v rámci prideleného rozsahu.
- Kontrolná číslica - je súčasťou kódu EAN-13 a vypočíta sa podľa presne definovaného algoritmu z dvanástich predchádzajúcich číslic. Kontrolná číslica slúži na kontrolu správnosti dekódovania.
- Postup výpočtu (kód 8581234123458):
- Sčítajú sa čísla na nepárnych pozíciách (8+8+2+4+2+4=28).
- Sčítajú sa čísla na párnych pozíciách a výsledok sa vynásobí tromi ((5+1+3+1+3+5)*3=54).
- Oba výsledky sa sčítajú, súčet sa zaokrúhli nahor na celé číslo deliteľné 10, od ktorého súčet odpočítame. Takto získame kontrolnú číslicu (28+54=82; 90-82=8).
Obrázok č. 1: Štruktúra a príklad čiarového kódu EAN-13
Zdroj informácií a obrázkov: https://www.gs1sk.org/down/sp-tovar.pdf
V prípade použitia iného čiarového kódu ako EAN-13 je potrebné v systéme OBERON upraviť tlačové výstupy, v ktorých sa tento čiarový kód bude tlačiť. Ide hlavne o typ čiarového kódu, ktorý nezodpovedá definícii EAN. Tu odporúčame použiť Code128A.
Použitie čiarových kódov v OBERON-e
- Z technického hľadiska sa v systéme OBERON môžu jednorozmerné a dvojrozmerné (1D a 2D) čiarové kódy používať ambivalentne (t. j. je jedno, ktorý typ čiarového kódu sa v tej-ktorej situácii použije). Z praktického hľadiska je však možné vymedziť oblasti, keď je výhodnejšie použiť jeden z uvedených typov čiarových kódov. Jednorozmerný čiarový kód postačuje použiť v situáciách, pri ktorých sa ukladá menšie množstvo informácií. Dvojrozmerný čiarový kód sa, naopak, používa v situáciách, keď je množstvo informácií, ktoré je potrebné uložiť, väčšie.
- V systéme OBERON sa jednorozmerné čiarové kódy spravidla používajú:
-
Dvojrozmerné čiarové kódy (QR kódy) sa v OBERON-e používajú napríklad:
- V OBERON-e je možné čiarový kód vygenerovať aj automaticky, a to vo formáte EAN-13. Možno tak urobiť stlačením tlačidla na dvoch miestach v programe:
Čiarové kódy je možné v systéme OBERON zadávať buď
manuálne, alebo jednoduchým
nasnímaním pomocou
snímača čiarových kódov.
Použitie čiarových kódov na skladových kartách
- Na skladovej karte v záložke Reg. pokladnice je možné evidovať jeden, prípadne viac čiarových kódov, pričom sa čiarové kódy pri zadávaní v poli oddeľujú čiarkou a medzerou. Pri predaji položky je možné nasnímať ktorýkoľvek z evidovaných čiarových kódov.
- V praxi môže nastať aj situácia, keď rôzne skladové karty v tom istom sklade majú rovnaký čiarový kód. Predaj takýchto položiek sa mierne odlišuje od predaja bežných položiek - po nasnímaní čiarového kódu napr. na Pokladnici OBERON sa zobrazí ďalší formulár, v ktorom sa zobrazia skladové položky s rovnakých čiarovým kódom. Obsluha pokladnice ďalej určí, ktorá položka sa má predať.
- Skladová karta umožňuje evidovať aj rôzne varianty tovaru (v záložke Varianty), napr. veľkosť obuvi, farbu a pod. Ku každému variantu je možné evidovať vlastný čiarový kód, a tým presne určiť vybraný variant.
- Čiarové kódy je možné na skladovú kartu zadať manuálne alebo pomocou snímača čiarových kódov. Ak sa má na skladovej karte evidovať výrobné alebo sériové číslo, je možné aj toto číslo pri príjme načítať pomocou snímača čiarových kódov.
- Čiarové kódy evidované na skladovej karte (resp. jej variante) možno využiť:
Príklad čiarového kódu skladovej karty:
9900007800003
990 - prefix čiarového kódu (skladová karta má prefix 990, vernostný systém má prefix 994, ostatné majú prefix 999)
00078 - číslo skladovej karty
00003 - doplnenie čiarového kódu tak, aby spĺňal štandard EAN-13
Použitie čiarových kódov v evidencii obchodných partnerov
Príklad čísla (čiarového kódu) vernostnej karty:
9940236548529
994 - prefix čiarového kódu (vernostný systém má prefix 994, skladová karta má prefix 990, ostatné majú prefix 999)
23654852 - IČO obchodného partnera
0 a 2 - doplnenie čísla tak, aby spĺňalo štandard EAN-13
Vážený čiarový kód
- Výrobky, ktoré sa predávajú na základe skutočnej hmotnosti (mäsové výrobky a pod.), sa podľa normy označujú špeciálnym kódom vo formáte EAN-13, ktorý začína číslicami 26, 27 alebo 29. Do tohto tzv. váženého čiarového kódu je zakódovaný kód položky a hmotnosť danej položky v gramoch (g). Kódy s prefixami 27 a 29 sú platné len na území Slovenska. V OBERON-e hodnota začiatočných číslic pre čiarový kód môže byť v rozpätí 20 až 29.
- Vážený čiarový kód môže obsahovať obal predávaného tovaru už od výroby. V opačnom prípade je na značenie výrobkov, ktoré sa predávajú na základe skutočnej hmotnosti, potrebná elektronická váha, ktorá po odvážení výrobku vytlačí štítok s čiarovým kódom a skutočnou hmotnosťou. Ten sa následne pri predaji na Pokladnici OBERON nasníma snímačom čiarových kódov. Niektoré váhy dokážu po odvážení tovaru zaslať vážený čiarový kód aj priamo do počítača, musia však obsahovať kódy položiek predávaných na pokladnici.
- Definícia a príklad váženého čiarového kódu:
V sklade je evidovaná skladová karta Paprika červená s kódom položky 3743 a s mernou jednotkou kg. Na Pokladnici OBERON je pomocou snímača čiarových kódov nasnímaný čiarový kód 2837432002849. Na účtenku sa automaticky zapíše nová položka Paprika červená s hmotnosťou 0,284 kg a prepočítanou predajnou cenou.
Dekódovanie 2837432002849:
28 - hodnota znamená, že ide o vážený čiarový kód, tým je odlíšený od iného EAN kódu (hodnota môže byť z rozsahu 20 až 29)
3743 - štvormiestny kód položky
2 - kontrolný súčet
00284 - hmotnosť v g
9 - kontrolný súčet
- Z definície váženého čiarového kódu vyplýva, že na správne fungovanie je potrebné mať na skladovej karte zadaný kód položky, ktorý musí byť v tomto prípade štvormiestny (nastavuje sa vo formulári Skladová karta, záložka Reg. pokladnice) a merná jednotka môže byť g, dg, kg, t. Čiarový kód nemusí byť zadaný.
- V prípade predaja tovaru s veľmi nízkou hmotnosťou, pri ktorom je potrebná vyššia presnosť váženia ako na celé gramy (napr. pri výrobkoch zo zlata, platiny a pod.), alebo naopak, pri predaji tovaru, ktorého hmotnosť presahuje 99 999 gramov (99 kg), je možné na skladovej karte (záložka Reg. pokladnice) nastaviť presnosť čiarového kódu na 100 g, 10 g, 0,1 g a 0,01 g a následne prispôsobiť zaokrúhľovanie ceny s DPH (záložka Cena).
Príklad:
Prstene zo zlata sa predávajú na gramy, na skladovej karte je nastavená presnosť váženého kódu 0,01 g. Pri nasnímaní váženého kódu sa pracuje podľa vzorca hodnota EAN kódu * nastavenie, teda 00178 * 0,01 = 1,78 g. Prsteň váži 1,78 g.
- V praxi sa môže stať, že dodávatelia dodávajú tovary s čiarovými kódmi, ktoré nerešpektujú špecifikáciu EAN-13, napr. kód oblečenia je 2701066018248, avšak podľa špecifikácie by to mal byť vážený čiarový kód. Vtedy je možné v nastaveniach snímača čiarového kódu v OBERON-e zakázať automatické rozpoznávanie váženého čiarového kódu.
Čiarové kódy kupónov pre výkup zálohovaných vratných obalov
Ručný odber a poloautomaty (prefix 439)
Čiarový kód kupónu pre ručný a poloautomatizovaný odber zálohovaných vratných obalov na nápoje má nasledujúce parametre:
- Formát čiarového kódu: code-128
- Počet číslic: 20
- Štruktúra kódu:
PPPNNNNDDDSSSSSAAAAC
- Testovací kód:
43901263300035910501
- 439 - PPP: 3 číslice pre prefix
- 0126 - NNNN: 4 číslice pre číslo skenera, ktoré bude dostupné v používateľskom účte v registračnom portáli Správcu zálohového systému (ID odberného miesta/obchodu)
- 330 - DDD: 3 číslice označujúce deň v roku
- 00359 - SSSSS: 5 číslic pre poradové číslo dokladu
- 1050 - AAAA: 4 číslice pre sumu kupónu (napr. 1050 pre 10,50 €)
- 1 - C: kontrolná číslica
TOMRA (prefix 980)
Čiarový kód kupónu pre odber zálohovaných vratných obalov na nápoje na zálohomatoch TOMRA má nasledujúce parametre. V čiarovom kóde sú odlíšené obaly za fľaše PET a plechovky a za ostatné vratné obaly (sklenené fľaše, prepravky). Po načítaní takéhoto čiarového kódu pribudnú v pokladnici dva riadky – vrátenie obalov za fľaše PET a plechovky a prípadne ďalší napr. za sklenené fľaše.
- Formát čiarového kódu: code-128
- Počet číslic: 28
- Štruktúra kódu:
PPPNNNNNIYDOYRRRROOOOQQQQEEC
- Testovací kód:
9800017311354001300150427092
- 980 - PPP: 3 číslice pre prefix
- 00173 - NNNNN: 5 číslic pre číslo skenera, ktoré bude dostupné v používateľskom účte v registračnom portáli Správcu zálohového systému (ID odberného miesta/obchodu)
- 1 - I: 1 číslica pre poradové číslo zálohomatu v obchode
- 1 - Y: 1 číslica pre rok
- 354 - DOY: 3 číslice pre deň v roku
- 0013 - RRRR: 4 číslice pre hodnotu za sklenené fľaše a prepravky
- 0015 - OOOO: 4 číslice pre hodnotu za plastové PET fľaše a plechovky
- 0427 - QQQQ: 4 číslice pre poradové číslo kupónu
- 09 - EE: náhodné číslo (rezerva)
- 2 - C: kontrolná číslica kupónu
RVM Systems (prefix 21, 49, 50, 53, 63)
Čiarový kód kupónu pre odber zálohovaných vratných obalov na nápoje na zálohomatoch RVM Systems má nasledujúce parametre. V čiarovom kóde sú odlíšené obaly za fľaše PET a plechovky a za ostatné vratné obaly (sklenené fľaše, prepravky). Po načítaní takéhoto čiarového kódu pribudnú v pokladnici dva riadky – vrátenie obalov za fľaše PET a plechovky a prípadne ďalší napr. za sklenené fľaše.
- Formát čiarového kódu: code-128
- Počet číslic: 24
- Štruktúra kódu:
PPNNNNRRRRROOOOOQQQQQDOY
- Testovací kód:
218100000130001500001333
- 21 - PP: 2 číslice pre prefix
- 8100 - NNNN: 4 číslice pre číslo skenera, ktoré bude dostupné v používateľskom účte v registračnom portáli Správcu zálohového systému (ID odberného miesta/obchodu)
- 00013 - RRRRR: 5 číslic pre hodnotu za sklenené fľaše a prepravky
- 0015 - OOOOO: 5 číslic pre hodnotu za plastové PET fľaše a plechovky
- 00001 - QQQQQ: 5 číslic pre poradové číslo kupónu
- 333 - DOY: 3 číslice pre deň v roku
Viac informácií o problematike zálohovania a výkupu zálohovaných vratných obalov získate v téme Zálohovanie vratných obalov.
Čiarový kód GS1 - štandard (norma) používaná napr. v zdravotníctve
- Združenie GS1 dlhodobo spolupracuje v oblasti zavádzania štandardov v oblasti zdravotníctva s cieľom zvýšenia bezpečnosti pacientov, zníženia chybovosti v zdravotnej starostlivosti a pod. Pomocou čiarových kódov možno kontrolovať a lokalizovať každú šaržu lieku, ktorá bola podaná, zamedziť používaniu falošných liečiv atď.
- Čiarový kód štandardu GS1 spoužívaný v zdravotníctve (a aj v iných odvetviach) obsahuje okrem bežného čiarového kódu EAN-13 aj ďalšie údaje, a to napr. dátum výroby, exspirácie, číslo šarže a pod. Pri nasnímaní takéhoto čiarového kódu sa v prípade používania sériových čísiel (šarží) pri príjme a výdaji automaticky vytvoria zápisy v zozname výrobných/sériových čísel. Tu je možné sledovať aj dátum výroby a záručnú dobu (exspiráciu).
- Formát čiarového kódu: Code 128
- Počet čísel: dynamicky podľa údajov, začína 01
- Čiarový kód pri zobrazení v číselnej podobe môže obsahovať zátvorky (), ktorú určujú typ údaja.
- Príklad čiarového kódu GS1: (01)00845225002886(11)200930(17)230928(10)0302034683
Príbuzné témy