Omnia mea mecum porto

Tento latinský citát znamenajúci Všetko svoje nosím so sebou, ktorého autorom je podľa Cicera staroveký mudrc Bias z Priény, sa celkom priliehavo hodí aj na vyjadrenie ďalšej vlastnosti systému OBERON. Je to jeho tzv. portable variant (nazvaný aj bezinštalačný variant).

 O čo ide?

Ako jeho názov napovedá, bezinštalačný variant systému OBERON je možné používať bez inštalácie do konkrétneho počítača. Stačí ho mať uložený napr. na prenosnom USB disku, v cloude alebo inom prenosnom médiu, a tak si všetko svoje nosiť so sebou. Táto možnosť je však vhodná len pre malé účtovné jednotky, keď s databázou pracuje len jeden používateľ.

Môžete tak pracovať na rôznych miestach na rôznych počítačoch bez toho, aby ste do nich systém OBERON museli inštalovať, pričom nemusíte mať ani pripojenie na internet (napr. OBERON a dáta uložené na prenosnom USB disku si prenesiete do notebooku, na ktorom môžete pokračovať v práci cez víkend na chate). Bezinštalačný variant pritom predstavuje kompletnú verziu systému OBERON-u so všetkými modulmi, funkciami a tlačovými výstupmi.

Aké sú výhody a nevýhody portable variantu?

Výhody:

  • OBERON máte vždy k dispozícii – môžete ho prenášať a používať na rôznych počítačoch (v práci, doma, na chate, na cudzom počítači atď.),
  • OBERON stačí len rozbaliť zo ZIP archívu, nie je potrebné ho inštalovať,
  • žiadne obavy zo zanesenia systému Windows (DLL Hell) inštalovaním ďalšieho programu.

Nevýhody:

  • OBERON Center sa nespúšťa automaticky pri spustení systému Windows, ale je ho nutné spúšťať manuálne (ani úlohy sa preto nespúšťajú automaticky, predovšetkým automatické zálohovanie, sťahovanie kurzového lístka a pod.),
  • možná strata alebo poškodenie prenosného média.

Ako si vytvorím OBERON – bezinštalačný variant na USB kľúči?

Bezinštalačný variant je k dispozícii na stiahnutie na stránke http://exalogic.sk/na-stiahnutie/.

Obrázok č. 1: Webová stránka s OBERON-om – bezinštalačným variantom

i

  1. Zo stránky http://exalogic.sk/na-stiahnutie/ stiahnite OBERON – bezinštalačný variant.
  2. Súbor oberon_portable.zip rozbaľte do prenosného USB disku alebo iného prenosného média. Následne sa v ňom vytvorí adresár s názvom OBERON.
  3. OBERON spustíte dvojklikom na súbor OBERON_Start.bat.
Obrázok č. 2: Súbor OBERON_Start.bat.

Čo je OBERON? 

Komplexný a moderný účtovný systém pre malé a stredne veľké firmy.

Na čom pracujú vývojári

OBERON Link

Modul Plánovanie

Implementácia API rozhrania pre Tatra banku

e-Kasa PENELOPA

Platobný terminál ČSOB